„DOBRE PRAKTYKI” DLA SZKÓŁ ZAWODOWYCH I ZAKŁADÓW PRACY

Dobre Praktyki

Dobre Praktyki

W dniu 24 lutego 2012 r. Ministerstwo Gospodarki wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy zorganizowało konferencję naukową „SZKOLNICTWO ZAWODOWE DLA PRZEMYSŁU”.

Honorowy patronat nad tym naukowym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki WALDEMAR PAWLAK.

Współorganizatorami konferencji byli: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Urząd Miasta Legnica, Główna Komenda OHP, KGHM Polska Miedź S.A.

W konferencji z udziałem najwyższych przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, oświatowych, zakładów pracy wzięli udział również zaproszeni dyrektorzy największych szkół zawodowych w Polsce.

Imienne zaproszenia wiceprezesa Rady Ministrów WALDEMARA PAWLAKA otrzymali dyrektorzy z województwa opolskiego i w konferencji uczestniczyli:

.

PANI HALINA KAJSTURA dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Strzelcach Opolskich

PAN WŁADYSŁAW OPOKA dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

W delegacji naszego województwa wzięli również udział:

Pani MARIA NOWAK Kuratorium Oświaty

Pan WIESŁAW KUREK Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu

 Tematem konferencji była współpraca pomiędzy placówkami kształcenia zawodowego, a przedsiębiorstwami w celu dostosowania programu kształcenia zawodowego do aktualnych potrzeb rynku pracy. W trakcie paneli dyskusyjnych przedstawiciele firm oraz szkół zawodowych prezentowali przykłady dobrych praktyk i wzajemnej współpracy.

W trakcie konferencji głos zabrali:

WALDEMAR PAWLAK - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki

ILONA ANTONYSZYN-KLIK - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki

TADEUSZ SŁAWECKI - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

JERZY MORMUL - Komendant Główny OHP

RADOSŁAW MOŁOŃ - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

CEZARY PRZYBYLSKI - Starosta Bolesławiecki, Szef Konwentu Starostów Województwa Dolnośląskiego

„DOBRE PRAKTYKI” - prezentowane przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych, zakładów pracy i szkół nacechowane były troską o poszukiwanie metod i formy współpracy oraz współdziałania pomiędzy szkołami zawodowymi, a zakładami pracy. Wskazywane bariery uniemożliwiające współpracę i konieczność zmian, które należy wprowadzić w celu ścisłego powiązania kształcenia zawodowego z zakładami pracy.

Zespół Szkół Elektrycznych też może się chwalić „DOBRYMI PRAKTYKAMI”. Potwierdzeniem jest znakomita współpraca z firmą el 12 oraz ECO S.A. w Opolu.

Sygnalizowane zmiany w prawie umożliwią Zespółowi Szkół Elektrycznych nawiązanie ścisłej współpracy z kolejnymi zakładami pracy branży elektrycznej i informatycznej z korzyścią dla uczniów, nauczycieli i zakładów pracy.