Andrzej Opaliński

(1947-2012)

Zasłużony nauczyciel i wychowawca opolskich szkół zawodowych oraz pracownik administracyjny
Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

Chwila jedna, jedno mgnienie,
I tylko garść życia nikłego,
I tylko zaduma, wspomnienie
I tak mało, i tak dużo wszystkiego…

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Opalińskiego, wieloletniego pracownika Naszej Szkoły. Jako kierownik ds. administracyjnych i gospodarczych, wniósł ogromne zasługi w rozwój Elektryczniaka, wzbogacając jego bazę dydaktyczną i techniczną. W sposób szczególny dbał o to, aby Nasza Szkoła była piękna i nowoczesna. Urodził się 23 lutego 1947 roku w Łubnianach koło Opola. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej Nr 6 w Opolu rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Opolu (obecnie Zespół Szkół Mechanicznych im. Witolda Pileckiego). W 1966 roku zdał egzamin dojrzałości, uzyskując tytuł technik-mechanik, w specjalności budowa maszyn.

W roku 1971 ukończył studia magisterskie na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, jako magister mechaniki. W tym samym roku podjął pracę nauczyciela przedmiotów mechanicznych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Opolu. W szkole tej pracował przez 7 lat. Bezpośredni przełożony, zastępca dyrektora ds. technikum, Jerzy Duda - tak m.in. charakteryzował jego nauczycielską służbę: […]W pracy dydaktycznej osiąga wyróżniające wyniki, o czym świadczą sukcesy osiągane przez jego wychowanków w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, którzy corocznie kwalifikują się do etapu centralnego […] na podkreślenie zasługuje stała troska o właściwe wyposażenie i funkcjonowanie pracowni przedmiotowych […]. W 1978 roku Andrzej Opaliński ukończył studia zawodowe w Instytucie Budowy Maszyn Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, uzyskując tytuł inżyniera mechanika. W tym samym czasie objął stanowisko Kierownika Działu Technicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, a następnie w latach 1978-1990 pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego w Opolu. Tam pełnił kolejno funkcję Głównego Specjalisty, Kierownika Działu Technicznego oraz zastępcy Dyrektora ds. Organizacji i Rozwoju.

W 2000 roku powrócił do pracy w szkolnictwie. Pracował w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, pełniąc obowiązki specjalisty ds. administracyjnych i kierownika ds. gospodarczych. Zyskał wielkie uznanie Dyrekcji, oraz Koleżanek i Kolegów m.in. za pomoc przy organizacji nowej biblioteki oraz planowe zakończenie remontów i modernizację pomieszczeń szkolnych. Andrzej Opaliński pracował również w niepełnym wymiarze godzin m.in. jako: -wychowawca w Internacie przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2; -wychowawca w Bursie Szkolnictwa Zawodowego nr 3 w Opolu; -nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, a ponadto w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymał Nagrodę III Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania, a także 6-krotnie Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.

Zmarł 30 stycznia 2012 roku. Pozostanie zawsze w Naszej Pamięci. 1 lutego 2012 roku w Opolu odbył się pogrzeb Andrzeja Opalińskiego. W Ostatnim Pożegnaniu uczestniczył Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych Władysław Opoka oraz Koleżanki i Koledzy- nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice.

Dariusz Dzionek Franciszek Dzionek