UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA NA PRELEKCJACH HISTORYCZNYCH
13 i 15 grudnia 2011 roku uczniowie z naszego Koła Historycznego uczestniczyli w dwóch spotkaniach ze świadkami historii, które z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizował Klub Historyczny przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Generała Stefana Roweckiego-Grota w Opolu. 13 grudnia prelekcję wygłosiła Danuta Schetyna (matka byłego Marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny). Pani Schetyna podzieliła się wspomnieniami i refleksjami na temat internowania syna Grzegorza w Obozie Odosobnienia w Potulicach w okresie stanu wojennego. Potulice znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim. W latach 1981-1983 istniał tam jeden z największych obozów dla internowanych opozycjonistów.
Natomiast 15 grudnia wspomnienia z okresu internowania w stanie wojennym przedstawił Jan Całka, były działacz podziemnej ,,Solidarności” opolskiej.
Relacje świadków wydarzeń sprzed 30 lat były cennym doświadczeniem historycznym dla uczniów z ,,Ekonomika” i ,,Elektryczniaka.” Duże wrażenie wywarły opisy warunków internowania. Władze komunistyczne zezwalały rodzinie i krewnym osób internowanych na odwiedziny tylko raz w miesiącu. Odbywały się one w pierwszą lub trzecią sobotę każdego miesiąca, wyłącznie w godzinach od 9 do 15, i nie dłużej niż 60 minut jednorazowo. Zgodnie z odgórnym nakazem, internowani działacze ,,Solidarności” mogli się spotkać równocześnie z nie więcej niż trzema krewnymi.
Jeżeli natomiast internowanego chciał odwiedzić ktoś z poza rodziny, to musiał uzyskać specjalną zgodę Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej. Osoba postronna musiała również napisać podanie z uzasadnieniem, w jakim celu chce odwiedzić internowanego.
Informacje uzupełniające - na temat znaczenia pojęcia ,,stan wojenny” przedstawił 13 grudnia nauczyciel Dariusz Dzionek z ,,Elektryczniaka”.
Wspomnienia świadków historii były ilustrowane filmem dydaktycznym na temat ,,Solidarności” i stanu wojennego, autorstwa Grzegorza Walasika, nauczyciela z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Film był interesującym montażem oryginalnych kronik filmowych z lat 1980- 1981, z wykorzystaniem fragmentów filmów fabularnych dotyczących ,,Solidarności” i stanu wojennego (,,Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, ,,Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza).
W spotkaniach ze świadkami historii uczestniczyli następujący uczniowie ,,Elektryczniaka”: Jarosław Jary i Mateusz Kurpias z klasy I DT, Patrycja Klimowicz, Krzysztof Komsa, Kamil Seliga, Adrian Trembacz, Gniewomir Zając, Sebastian Susa i Fabian Scholz z klasy I ET, Łukasz Debita z klasy IV DT oraz Tomasz Kornek, Michał Malcherczyk i Michał Steinhof z klasy IV BT.