CZY PAMIĘTASZ? CZY WIESZ?

Atak na Pearl HarborAtak na Pearl Harbor

W bieżącym roku przypada 70 rocznica japońskiego ataku na Pearl Harbor, amerykańską bazę marynarki wojennej na Oceanie Spokojnym. Wydarzenie to miało miejsce 7 grudnia 1941 roku i na trwałe wpisało się w historię II wojny światowej.

Celem tej akcji było wyeliminowanie amerykańskiej floty na czas potrzebny do dokonania japońskich operacji wojennych w Azji Południowo-Wschodniej i na obszarze południowego Pacyfiku. Atak Japończyków był zupełnie niespodziewany, gdyż nie wypowiedzieli wcześniej wojny Amerykanom. Chociaż amerykański wywiad miał wiedzieć o zbliżającym się niebezpieczeństwie, to doniesienia te zignorowano.Atak na Pearl Harbor

W konsekwencji nalotów lotnictwa japońskiego, Amerykanie ponieśli ogromne straty w postaci 8 zniszczonych i 10 uszkodzonych okrętów, 188 zniszczonych oraz 155 uszkodzonych samolotów, 2402 zabitych i 1282 rannych (żołnierzy i cywilów). Natomiast Japończycy za swe zwycięstwo zapłacili utratą 5 miniaturowych okrętów podwodnych i 29 samolotów, a śmierć poniosło 64 żołnierzy.

.

 Należy jednak podkreślić, że straty armii amerykańskiej, choć bardzo dotkliwe, okazały się w perspektywie czasu – mało znaczące. Większość okrętów zatopionych w Pearl Harbor podniesiono z dna i wyremontowano, a marynarka wojenna USA nie straciła wartości bojowej. Japończycy odnieśli sukces doraźny, który wcale nie przybliżył ich do zwycięstwa.

W rocznicę ataku na amerykańską bazę znajdującą się w Pearl Harbor warto przypomnieć, że był to jeden z punktów zwrotnych w II wojnie światowej. Japończycy sprowokowali do udziału w wielkim konflikcie Stany Zjednoczone, najnowocześniejsze w tym czasie państwo świata, które wspomogło swoim potencjałem gospodarczym zarówno aliantów zachodnich - jak i ZSRR - przeciwko Niemcom. Natomiast z Japonią Amerykanie rozprawili się w zasadzie samodzielnie, aczkolwiek potrzebowali na to prawie 4 lat.

Mateusz Kurpias, klasa I DT