Konferencja samorządów szkolnych 2019 w Mdk

Na konferencji samorządów uczniowskich 2019 naszą reprezentacją byli: Pani Sylwia Święs, Wiktoria Pagacz – 1bt, Bartek Hutyra – 1bt oraz Łukasz Kołodziej – 1ct. Konferencja była podzielona na trzy sekcje. W pierwszej części mieliśmy  przyjemność wysłuchać wykładu dra hab. Tomasza Grzyba, na którym dowiedzieliśmy się między innymi czym jest krzywa Gaussa, jak na jej podstawie rozkłada się iloraz inteligencji wśród populacji, jak żyć by osiągać szczęście, czym jest przeciętność, jak społeczeństwo jest w stanie adaptować się do potrzeb środowiska, jakim uczniem był Albert Einstein oraz jak Niels Bohr był zagrożony z fizyki na studiach z powodu udzielania niekonwencjonalnych odpowiedzi. Zwieńczeniem tej części tym krótki film „What Gould you do if money was on object?” - Alana Wattsa, czyli tłumacząc „Co byś robił, gdyby pieniądze nie miały znaczenia?”. (Dla zainteresowanych link do filmu z polskimi napisami https://bit.ly/35mbT9Z

W kolejnej części odbyła się projekcja filmu „Miss Impossible” (2016), który to skłonił do przemyśleń oraz rozwinięcia wątków zawartych w nim w następnej części konferencji. Była nią dyskusja na temat „Czy przeciętność w szkole to coś złego?”  Wzięła w niej udział dużą część przybyłych gości, w tym również  my.

Podczas dyskusji zostało poruszone wiele tematów, między innymi: kto to jest kujon, czy oceny są ważne, dlaczego cię uczymy, jak się uczymy, czego się uczymy, jak powinna wyglądać edukacja, czy przeciętny uczeń przetrwa w dzisiejszych czasach, czy istnieje przeciętność, co znaczy być wybitnym oraz wiele pobocznych tematów. Na zakończenie każdemu uczestnikowi konferencji został wręczony certyfikat uczestnictwa.