Pierwszy dzień rekolekcji adwentowych

Wtorek 3 grudnia 2019 r. to pierwszy dzień rekolekcji szkolnych. Tegoroczny dzień rekolekcyjny odbył się w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Spotkanie poprowadził ks. Mateusz Dąbrowski, który na co dzień pracuje w opolskiej kurii.

Ks. Mateusz podczas konferencji przypomniał nam, że adwent jest przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia, ale również całe nasze życie to też adwent – czyli czas przygotowania na spotkanie z Bogiem.  Rekolekcjonista nawiązał do życia biblijnego budowniczego arki – Noego. Tradycja podaje, że Noe budował arkę przez sto dwadzieścia lat. Na pewno nie uszło to uwadze ludzi, którzy żyli wokół niego. Nikt z jego sąsiadów, znajomych, nie przyszedł do niego by zapytać: „Po co ci ten statek?” Patrzyli na człowieka, który przygotowuje się do jakiegoś wydarzenia i nie przyszło nikomu do głowy, żeby go zapytać, o co chodzi. Widzieli znak, tylko, że byli pochłonięci swoimi sprawami i nie zatrzymali się przy nim. Nie potrafili zatrzymać się w gonitwie codzienności. Bóg daje nam codziennie znaki. Tylko czy my potrafimy je zauważy? Ciekawe, że z hebrajskiego  „arka” oznacza „Słowo”. Tak jak ludzie z otoczenia Noego dostali znak w postaci arki, tak my dostaliśmy znak od Stwórcy, jakim jest Słowo. To dzięki niemu możemy doświadczać wieczności. Ks. Mateusz zachęcał nas szczególnie w adwencie do sięgania do Biblii – Słowa Boga, które jest odpowiedzią na przeżywaną codzienność.

Po konferencji był czas na adorację, by usłyszeć to co Bóg ma nam do powiedzenia. Przez cały czas trwania rekolekcji była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. To były piękne spotkania – przez cały czas trwania rekolekcji. Ta chwila zatrzymania w ramach rekolekcji miała pomóc młodemu człowiekowi w odkryciu przygody jakim jest Jego życie. Bóg zaprasza nas do przeżywania życia tak aby nie był to czas nudy. Ten pierwszy dzień rekolekcji szkolnych to bardzo ważny czas w  przygotowaniu się do świąt Narodzenia Bożego.