Narodowe Święto Niepodległości

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski. Jednym z elementów uczczenia tego wydarzenia również i w tym roku była akcja, której patronował Minister Edukacji Narodowej: „Rekord dla Niepodległej”. W przedsięwzięciu tym, jakim było odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu również i my ponownie wzięliśmy udział, przyłączając się do uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

Po części oficjalnej, głos zabrał Pan Dyrektor Dariusz Dobrowolski przypominając co dla każdego Polaka w życiu powinno być ważne i o czym młodzi dziś ludzie powinni pamiętać, oraz kultywować pamięć o swoich przodkach. Ostatnim punktem uroczystości był występ uczniów kl. I DT, która przygotowała inscenizację przypominającą nam ważne z tych czasów wydarzenia i przybliżyła postaci przywódców Polski. Podczas całej uroczystości od początku do końca towarzyszyła nam muzyka naszej orkiestry pod batutą Pana Przemysława Ślusarczyka.

swieto niepodleglosci dyplom