Spotkanie z Bartoszem Ostałowskim

25 października br. w RZPWE Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu odbyło się niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem – Bartoszem Ostałowskim, artystą, drifterem, mówcą motywacyjnym.  Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klasy 3FT.

Bartek Ostałowski jest człowiekiem ciężko doświadczonym przez los, jako 19 – latek utracił, w wyniku wypadku, obie ręce a mimo to realizuje swoje pasje.  Współpracuje z wydawnictwem artystycznym, maluje stopami. Prowadzi swój kanał na Youtubie „Pasja na krawędzi” , nie opuszcza prawie żadnej imprezy motoryzacyjnej, driftuje , spotyka się na torach wyścigowych całego świata ze znanymi kierowcami rajdowymi. Pisze programy komputerowe do sterowania automatyczną skrzynią biegów, dzięki czemu może pochwalić się wieloma osiągnięciami i podziwem znawców. Wszystko to osiąga za pomocą stóp. Jak sam mówi taką sprawność mógł osiągnąć dzięki determinacji w dążeniu do celu, by nie być osobą zależną od innych i zgorzkniałą, by móc nadal robić to, co przed wypadkiem bardzo lubił i nadal cieszyć się życiem. Dla niego każde niepowodzenie to nie porażka lecz wskazówka „którą drogą” można dojść do celu. To dodaje mu sił i wzbogaca go. Jego misją jest też pomoc innym ludziom w przełamywaniu ograniczeń i to nieważne jakich.

 

Uczniowie mieli okazję porozmawiać z Bartkiem, podziwiać jego samochód, zobaczyć na żywo jak sobie radzi za kierownicą bez rąk. W korytarzu bibliotecznym oglądali wystawę prac malarskich Bartosza Ostałowskiego oraz innych niepełnosprawnych, którzy malują trzymając pędzel stopami lub ustami. Niektórych twórców mogli obserwować przy pracy. Wielkie wrażenie na uczniach zrobił obraz Walerego Siejtbatałowa  „Baletnice”. Precyzja pociągnięć pędzla, lekkość i delikatność postaci przedstawionych skłoniły uczniów do rozmowy z autorem dzieła oraz z jego matką i bratem. Okazało się, że autor przed wypadkiem zajmował się fotografowaniem, wcześniej nie malował. Obecnie należy do Światowego Związku Artystów Niepełnosprawnych Malujących Ustami i Nogami w Liechtensteinie. Współpracuje również z wydawnictwem "AMUN".

Po spotkaniu uczniowie klasy 3 FT mieli wiele materiału do przemyślenia