„NARODOWE CZYTANIE 2019”

12.09.2019 w przepięknej scenerii ogrodów budynku RCRE przy ul. Dubois odbyła się opolska edycja „Narodowego Czytania” zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną przy współudziale nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. W wydarzeniu czytelniczym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klasy 4 DT wraz z nauczycielem języka polskiego Sylwią Święs. Spotkanie przy lekturze rozpoczęło się od porywającego występu Orkiestry Szkolnej Zespołu Szkół Elektrycznych pod batutą Przemysława Ślusarczyka. Po koncercie orkiestry dętej dyrektor RZPWE Lesław Tomczak przywitał opiekunów i uczniów Liceów Ogólnokształcących LO I, LO II, LO III oraz Technikum nr 5 a także znamienitych gości wśród których byli:

Roman Kolek - Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Michał Siek – Opolski Kurator Oświaty, Bogusława Ogonowski – Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola, Violetta Rezler-Wasilewska - dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, Dariusz Dobrowolski – dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych i inni.

 

Z pośród tekstów zaproponowanych przez parę prezydencką wybrano dwa: Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza.

Pierwszy tekst tzn. Katarynkę Bolesława Prusa czytali fragmentami zaproszeni, znamienici goście a młodzież szkolna przysłuchiwała się treści lektury i podziwiała kunszt z jakim były one czytane, relaksując się na pufach, materacach i ławkach ustawionych wśród zieleni drzew, szumu wody i śpiewu ptaków.

Następny tekst Mój ojciec wstępuje do strażaków zaprezentowali uczniowie opolskich szkół. Nasi uczniowie tzn.: Alicja Kubicka, Martyna Pająk, Michał Markowski, czytali ostatni fragment opowiadania Bruno Schulza przykuwając uwagę słuchających.

Potem przyszedł czas na napoje orzeźwiające i wymianę spostrzeżeń w odniesieniu do czytanych lektur i słów zawartych w liście specjalnym Prezydenta RP Andrzeja Dudy „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Uczą nas, że
w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii…”

Nauczyciele bibliotekarze dziękują uczniom klasy 4DT za udział w imprezie czytelniczej i piękne czytanie tekstów. Specjalne podziękowania dla Szymona Zmudy z klasy 4fT za zaangażowanie w przygotowaniu wystawy strojów dawnych strażaków.