DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

25 marca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, podczas którego do ślubowania przystąpili uczniowie klas pierwszych. Ślubowali przestrzegać Statutu Szkoły, pilnie się uczyć, wzorowo zachowywać i zawsze dbać o dobre imię oraz honor polskiej szkoły. Sylwetkę naszego Patrona Tadeusza Kościuszki zaprezentowali uczniowie klasy II ct / Anna Wróbel, Daniel Cygan, Mikołaj Dudek, Dawid Kwaśnicki, Klaudiusz Labusga, Marcel Rzany i Piotr Skrzipczyk/. Recytując patriotyczne wiersze, przypomnieli także najważniejsze fakty z życia i działalności wojskowej tego wielkiego Polaka. 24 marca 1794 roku na Rynku w Krakowie Tadeusz Kościuszko, stanąwszy przed wojskiem i tłumnie zgromadzoną ludnością złożył słynną przysięgę:

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę.

Data ta stała się inspiracją dla organizacji obchodów Dnia Patrona w naszej szkole.

Podczas uroczystego apelu, który prowadzili Matylda Machała   i Piotr Bieszczad z kl. II ft, pięknie zagrała nasza Orkiestra pod batutą Przemysława Ślusarczyka, a uczniowie klas pierwszych i drugich mogli podziwiać prezentację, która przybliżyła miejsca związane z biografią Tadeusza Kościuszki.

Podczas uroczystości zostały również wręczone nagrody laureatom Konkursu wiedzy o Patronie Szkoły, który odbył się 18 marca.   Konkurs przeprowadził Pan Dariusz Dzionek a przygotowała Pani Anna Stankowicz. Na uwagę zasługuje fakt, że konkurs odbył się w języku angielskim.

Pierwsze miejsce przypadło Krzysztofowi Pogoda z   kl. I ft, drugie Pawłowi Przybyła z kl. I at a trzecie Miloszowi Puszka z kl. I et. Wszystkim serdecznie gratulujemy.