PRÓBNA MATURA – OSTATNI SPRAWDZIAN PRZED MAJOWYMI ZMAGANIAMI

W dniach 11 – 15 marca 2019 r., po raz drugi w tym roku szkolnym, uczniowie klas czwartych przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego.

Pierwszy egzamin próbny odbył się w listopadzie. Wówczas maturzyści, przystępując do ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem, pisali egzaminy z języka polskiego, języków obcych i matematyki na poziomie podstawowym oraz matematyki na poziomie rozszerzonym.

Tym razem, poza egzaminami z języka polskiego oraz matematyki na poziomie podstawowym, sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności z przedmiotów, które zamierzają w maju zdawać na poziomie rozszerzonym. A wybory maturzystów czasem okazywały się zaskakujące.

W Publicznym Technikum Nr 5 w bieżącym roku szkolnym mamy 194 uczniów klas czwartych, uprawnionych do zdawania egzaminu maturalnego, którzy przystąpili do próbnych egzaminów w sumie z 13 przedmiotów. Ta ostatnia przed prawdziwymi maturami próba, wymagała zaangażowania i wysiłku nie tylko uczniów, ale również zespołów przedmiotowych nauczycieli, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie dla zdających arkuszy maturalnych.

11 marca 2019 r. maturzyści pracowali z arkuszem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

12 marca 2019 r. był dniem języków obcych. Po bardzo dobrych wynikach listopadowych matur próbnych, tym razem mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe na poziomie rozszerzonym. Język angielski na tym poziomie wybrało 133 uczniów, a język niemiecki – 21.

Kolejny dzień, 13 marca, nieprzypadkowo został wybrany na matematykę. 13. okazał się specjalnym dniem: uczniowie klas czwartych zmagali się z zadaniami matematycznymi, przystępując do dwóch próbnych egzaminów maturalnych: na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Poziom rozszerzony tym razem pisało 173 uczniów.

14 marca 2019 r. 92 śmiałków przystąpiło do próbnego egzaminu z fizyki. Oprócz tego odbył się egzamin z zaskakujących dla techników przedmiotów: języka polskiego, historii, WOS – u oraz języka łacińskiego i kultury antycznej. Okazuje się bowiem, że uczniowie Elektryczniaka wybierają również przedmioty humanistyczne na poziomie rozszerzonym .

Ostatni dzień egzaminów próbnych, 15 marca 2019 r., poświęcony został na egzamin z informatyki oraz geografii, biologii i filozofii. Na informatykę na egzaminie próbnym zadeklarowało się 35 uczniów, nie tylko z klas informatycznych.

Próbna matura to nie tylko okazja do sprawdzenia wiedzy. To także możliwość, by sprawdzić, w jaki sposób piszący reagują na stres egzaminacyjny oraz przećwiczyć procedury maturalne.

A prawdziwa próba już niedługo, dlatego ta próba to jedna z ostatnich okazji, aby sprawdzić obszary wymagające intensywnej pracy oraz otrzymać jeszcze wsparcie nauczycieli przedmiotów maturalnych.

Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali arkusze egzaminacyjne oraz pracowali w zespołach nadzorujących egzamin, oraz pracownikom obsługi za przygotowanie sal.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Pani wicedyrektor Beacie Peczeniuk za organizacyjne przeprowadzenie w sposób perfekcyjny próbnego egzaminu maturalnego.