W ELEKTRYCZNIAKU UCZĄ SIĘ NIE TYLKO UCZNIOWIE :)

14 listopada 2018 r., po raz drugi w tym roku szkolnym, gościliśmy w Szkole Rodziców naszych uczniów, którzy tego dnia spotkali się z wychowawcami, mieli również okazję porozmawiać z nauczycielami uczącymi.

Dla rodziców uczniów klas pierwszych i drugich, przygotowana została również propozycja wykładu w ramach realizowanego od kilku lat w Elektryczniaku cyklu „Szkoła dla Rodziców”.

„Szkoła dla Rodziców” to proponowane rodzicom podczas spotkań wykłady specjalistów z zakresu wychowania, profilaktyki uzależnień i szeroko pojętych problemów, z jakimi mogą stykać się rodzice podczas kształtowania i wspierania młodego człowieka w drodze do dorosłości. Wśród podejmowanych tematów do tej pory znalazły się między innymi:

- Odpowiedzialność karna wchodzących w dorosłość;

- „Cyberzagrożenia – cena internetowych usług” ;

- Uzależnienia od komputera;

- Jak bezpiecznie poszukiwać pracy za granicą?;

- Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowej szkole; jak wspierać w przypadku pojawiających się trudności”;

- Motywowanie do nauki jako źródło sukcesu szkolnego;

- Rozwiązywanie problemów wychowawczych.

Biorący udział w wykładzie mają również możliwość porozmawiania z prowadzącymi zajęcia w ramach ich dyżuru po spotkaniu ogólnym.

„Szkoła dla Rodziców” to również koncepcja pracy Szkoły, zgodnie z którą Rodzice są sojusznikami Szkoły, wychowawców i nauczycieli w codziennej pracy. Bez bowiem wspólnych działań sukces edukacyjny i wychowawczy jest może nie niemożliwy, ale zdecydowanie trudniejszy.

Dlatego proponowana tematyka wykładów jest kontynuacją pracy wychowawczej i projektów profilaktyki pozytywnej realizowanych w Elektryczniaku. Dlatego również rodzice serdecznie są oczekiwani i witani w murach Szkoły. Za każdym razem przygotowywana jest dla Nich woda, kawa i herbata, dyżur pełnią wszyscy nauczyciele uczący, Pedagog i Psycholog Szkolny, a Biblioteka udostępnia swoje zbiory „Biblioteczki rodzica.”

Podczas ostatniego spotkania rodzice uczniów klas pierwszych i drugich mieli możliwość wysłuchania ciekawego wykładu terapeuty ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ludzi Uzależnionych „To człowiek” Pawła Andrzejuka nt.: „Jak uchronić dziecko przed środkami psychoaktywnymi. Profilaktyka uzależnień” .

Wykład dla rodziców stał się podsumowaniem realizacji Programu Profilaktyki Uniwersalnej pt: "Wspólny mianownik", który jest autorskim przedsięwzięciem opracowanym i realizowanym przez pracowników Stowarzyszenia na Rzecz Ludzi Uzależnionych TO CZŁOWIEK w Opolu. Wcześniej Programem zostali objęci uczniowie klas pierwszych i drugich oraz nauczyciele. A dodatkowym, bardzo atrakcyjnym jego dopełnieniem, był zrealizowany w dniu 30 października 2018 r. koncert Arteszesa Barojana, pochodzącego z Armenii wykonawcy, znanego jako ARCI.

Zagadnieniem kluczowym podjętym podczas spotkania było przeciwdziałanie zażywaniu substancji psychoaktywnych i minimalizowaniu szkód powstałych w wyniku używania tych substancji na poziomie eksperymentalnym i ryzykownym, poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji, motywowaniu do wdrażania zachowań alternatywnych oraz wzmacnianiu czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka. Właśnie wzmocnienie czynników chroniących, takich jak rozwijanie pasji, silna więź emocjonalna z rodzicami, zainteresowanie nauką i aspiracje edukacyjne, poszanowanie praw, angażowanie się w akcje społeczne i wolontariacie, przebijało z każdych zajęć.

 

Rodzice mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu rozwoju uzależnienia i substancji psychoaktywnych, popularnych wśród nastolatków oraz stosowania środków zaradczych. Zajęcia zachęcały również do refleksji nad rozwiązywaniem problemów rodzinnych, jako form aktywności zapobiegawczych.

Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za przybycie do Szkoły i zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 9 stycznia 2019 r., podczas którego zostanie podjęty temat zdrowego odżywania w ramach wykładu „Zdrowie jest w głowie”.