Profilaktyczny październik w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu

W dniach 23 – 25 i 31 października br. realizowany był w naszej szkole Program profilaktyki uniwersalnej pt: "Wspólny mianownik", w którym uczestniczyli uczniowie klas drugich wszystkich typów szkół.

Program profilaktyczny „Wspólny Mianownik” jest autorskim przedsięwzięciem opracowanym i realizowanym przez pracowników Stowarzyszenia na Rzecz Ludzi Uzależnionych TO CZŁOWIEK w Opolu. Zajęcia prowadzili terapeuci: Weronika Staroń Paweł Andrzejuk.

Program miał na celu przeciwdziałanie zażywaniu substancji psychoaktywnych i minimalizowaniu szkód powstałych w wyniku używania tych substancji na poziomie eksperymentalnym i ryzykownym, poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji, motywowaniu do wdrażania zachowań alternatywnych oraz wzmacnianiu czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.

Zajęcia prowadzone były w formie mini wykładu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej oraz metod aktywizujących grupowych– dyskusji, burzy mózgów, pracy w małych grupach – mających na celu zaangażowanie młodzieży oraz skłonienie do refleksji na temat podejmowanych zagadnień.

Odbiorcami programu byli również rodzice i nauczyciele, którzy pogłębili swoją wiedzę z zakresu rozwoju uzależnienia i substancji psychoaktywnych, popularnych wśród nastolatków, stosowania środków zaradczych. Zajęcia zachęcały również do refleksji nad rozwiązywaniem problemów rodzinnych, jako form aktywności zapobiegawczych.

Jako dodatkowy komponent, który stanowił zwieńczenie zajęć, był koncert artysty ARCI propagujący trzeźwość, pozytywne nastawienie do świata oraz życie w dbałości o wartości moralne. Był to dobry sposób ukazania młodym ludziom możliwości czerpania radości z muzyki, rozwijania pasji i zainteresowań bez używania środków psychoaktywnych.