Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

nowe horyzonty edukacji filmowje

Najbliższe spotkanie z filmem organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w ramach cyklu „Film polski” 2018/2019 odbędzie się 19 października o 11.30 w kinie Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

Tym razem będzie to film „Najlepszy” reż. Ł. Palkowski | Polska 2017. Opowieść inspirowana autentyczną historią Jerzego Górskiego, triathlonisty, zwycięzcy prestiżowych zawodów Double Ironman. Nie jest to jednak film biograficzny w ścisłym znaczeniu. Celem twórców nie było tu raczej przedstawienie postaci wybitnego sportowca, ale ukazanie potężnej siły tkwiącej w – zdawałoby się – nawet całkowicie przegranym, skończonym człowieku. Granego przez Jakuba Gierszała bohatera poznajemy jako zbuntowanego nastolatka kontestującego beznadziejną rzeczywistość lat 70. z charakterystyczną dla wieku beztroską. Eksperymenty z narkotykami dość szybko prowadzą do uzależnienia i Jurka, i jego dziewczyny, i przyjaciół. Wielu z nich przegra z nałogiem, lecz Jurek znajdzie w sobie siłę nie tylko na to, by wyjść z uzależnienia, ale i by osiągnąć prawdziwy sukces. Historia wygranej bohatera z samym sobą wydaje się nieprawdopodobna. Uwiarygadnia ją sam Jerzy Górski, zwycięzca morderczych zawodów triathlonowych w 1990 roku.

Repertuar przewidziany na rok szkolny 2018/2019:

• listopad - Powidoki reż. A. Wajda | Polska 2016 | 98‘ .
  • grudzień - Wszystko, co kocham reż. J. Borcuch | Polska 2009 | 95’.
  • styczeń - Chce się żyć reż. M. Pieprzyca | Polska 2013 | 107’.
  • luty - Królik Po Berlińsku reż. B. Konopka | Polska 2009 | 52’.
  • Marzec - Amator - reż. K. Kieślowski | Polska 1979 | 117’ .
  • Kwiecień - Ostania rodzina reż. J. P. Matuszyński | Polska 2016 | 124’.

Uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w tym spotkaniu zbiorą się 19. X. o 10.45 w holu szkoły na parterze i po sprawdzeniu obecności wspólnie wyruszymy do MDK. Osoby, które wcześniej wyraziły chęć przybycia bezpośrednio do MDK proszone są by tam na nas oczekiwać (na parterze).