Rekolekcje wielkopostne Opolskiego Elektryczniaka

W czwartek 22 marca 2018 r. w kościele Św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu odbyły się rekolekcje wielkopostne dla Ekonomika, III LO, VIII LO, WZDZ oraz Elektryczniaka. Rekolekcje poprowadził ks. Jan Pander.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Światowych Dni Młodzieży z 2016r. Ks. Jan wygłosił konferencję zatytułowaną „Klucz do bramy nieba”. Podczas konferencji zostały użyte dwa rekwizyty. Pierwszym z nich był klucz symbolizujący duszę człowieka. Rekolekcjonista ukazał poszczególne sakramenty wycinane w tekturowym modelu klucza jako kolejne sakramenty przyjmowane na poszczególnych etapach życia chrześcijańskiego będącego drogą do nieba. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w sytuacjach, kiedy grzech zniekształca kształt klucza uniemożliwiając otwarcie drzwi do nieba pomocnym staje się sakrament pokuty.

Drugim rekwizytem było lustro symbolizujące rachunek sumienia. Dobre przygotowanie się do sakramentu pokuty wymaga szczerego rachunku sumienia, będącego lustrem, w którym przegląda się dusza człowieka. Na zakończenie konferencji usłyszeliśmy słowa: „ Jeżeli swoją duszę będziemy kształtować zgodnie z zamysłem Boga, serce nasze będzie emanować radością , dobrocią , uśmiechem i miłością. Powinniśmy dbać o nasz klucz do nieba- swoja duszę, aby kiedy przyjdzie czas otworzyć nim bramy nieba.”

W następnej części miała miejsce Droga krzyżowa prowadzona przez ks. Tadeusza Dziedzica, który w rozważaniach poszczególnych stacji Męki Pańskiej nawiązywał do sytuacji z życia młodego człowieka. Zwieńczeniem rekolekcji była wspólna Eucharystia. W homilii ks. Jan Pander nawiązał do słów Ewangelii św. Jana ( 8, 31-45): „Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: "Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli".

Podczas całego nabożeństwa istniała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Oprawę liturgiczną sprawowali uczniowie III LO i Elektryczniaka, natomiast muzyczną Ekonomik. Uczniom w czasie rekolekcji towarzyszyli katecheci z poszczególnych szkół.