Z ŻAŁOBNEJ KARTY

wz

ALFRED FLIS 1925-2018

15 lutego 2018 roku zmarł mgr inż. Alfred Flis, dawny nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Był zasłużonym pedagogiem i społecznikiem, który związał swe losy z Elektryczniakiem na przestrzeni ponad 30 lat (wliczając okres, gdy był zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin jako emeryt). Alfred Flis urodził się 10 czerwca 1925 roku w Radostkowie koło Częstochowy. W 1939 roku ukończył szkołę powszechną. Od stycznia 1940 roku do końca maja 1945 roku pracował jako ślusarz maszynowy w Warsztacie Ślusarsko-Mechanicznym w Częstochowie. W latach 1945-1947 uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznego w tymże mieście.

Od 1947 do 1950 roku kształcił się w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach. Tam ukończył Wydział Mechaniczny, uzyskując tytuł technik- mechanik. Równocześnie podejmował pracę zawodową. Od grudnia 1949 roku do października 1950 roku był referentem planowania w Śląskich Zakładach Optycznych w Katowicach- Wełnowcu. W latach 1952-1954 pracował jako inspektor techniczny w Banku Inwestycyjnym w Częstochowie, a następnie od marca 1954 roku do maja 1955 roku - był kierownikiem zajezdni częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK).

W latach 1950-54 studiował na Wydziale Budowy Maszyn Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie (obecnie Politechnika Częstochowska), uzyskując tytuł inżyniera-mechanika. Następnie od 1955 do 1959 roku pracował jako nauczyciel w Technikum Chemicznym w Sławięcicach, a od 1 września 1959 roku aż do emerytury: w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu. Był nie tylko nauczycielem przedmiotów zawodowych, ale również- w latach 1975 - 1984 pełnił funkcję kierownika warsztatów szkolnych. W 1975 roku uzyskał tytuł magistra. Z dniem 1 września 1984 roku przeszedł na emeryturę, pracując jeszcze w niepełnym wymiarze godzin (jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu) w latach 1984-1992. Alfred Flis był pracownikiem cenionym i lubianym, zarówno w środowisku nauczycielskim, jak i wśród uczniów. Wielokrotnie otrzymywał najwyższe oceny pracy zawodowej. Jako kierownik warsztatów szkolnych Elektryczniaka, zadbał o modernizację parku maszynowego i przystosowanie pomieszczeń warsztatowych do celów edukacyjnych. Należał także do aktywnych przedstawicieli Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Przyszłość" i na tym polu prowadził ożywioną działalność społeczną. Alfred Flis pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

nekrolog a flis