DZIELMY SIĘ SOBĄ. ELEKTRYCZNIAK POMAGA – PODSUMOWANIE PRZEDSIĘWZIĘĆ WOLONTARIACKICH

"Człowiek jest wspaniałą istotą
nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."
- Jan Paweł II
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który obchodzony od 1986 z inicjatywy ONZ piątego grudnia, to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jest to też doskonały moment dla samych wolontariuszy i osób zaangażowanych w niesienie szerokorozumianej pomocy innym, aby pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.
Do obchodów tych włączyła się aktywnie również nasza społeczność szkolna przygotowując uroczysty apel pod hasłem „Dzielmy się sobą. Elektryczniak pomaga” . Uroczystość ta została przygotowana i poprowadzona przez naszych członków szkolnego Koła PCK pod kierunkiem Pani Doroty Kulik-Nowak i wsparciu Pani wicedyrektor Beaty Peczeniuk. Apel składał się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona była promocji i wyróżnieniu naszych honorowych krwiodawców i wolontariuszy oraz prezentacji podejmowanych działań wolontariackich przez całą naszą społeczność szkolną w ostatnim czasie, przy wsparciu wielu nauczycieli, w tym Pani Beaty Peczeniuk, Doroty Kulik-Nowak, Katarzyny Mansfeld i Piotra Dobrowolskiego.
Druga część poświęcona była wyróżnieniu członków grup ratowniczych angażujących się w pracę Szkolnego Koła LOK prowadzonego przez Pana Edwarda Łakomego.
Uroczystość tą uświetniła obecność zaproszonych gości: Pani Moniki Feret - specjalisty do spraw promocji krwiodawstwa i krwiolecznictwa z RCKiK w Opolu, Pana Jerzego Cwynara Prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, Pana Janusza Mogilnickiego - Wiceprezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu oraz wygłoszone prelekcje. Pierwsza, wygłoszona przez Panią Dyrektor dr n. med. Iwonę Rajcę – Biernacką reprezentującą Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, poświęcona była „Honorowemu dawstwu krwi” oraz druga, poprowadzona przez Panią Elwirę Bury Prezesa Zarządu Opolskiego Oddziału Okręgowego PCK, zatytułowana „Warto pomagać”. Szczególną uwagę i uznanie wśród uczniów uzyskało wystąpienie Bartosza Wojtkowskiego chorującego na zespół Tourette'a, finalisty krajowego konkursu dla wolontariuszy „Ośmiu wspaniałych”, pomysłodawcy projektu, „Mam zespół Tourette'a i mi z tym dobrze" oraz koordynatora projektu „Tourette de Pologne”, którego celem jest pomaganie ludziom z tym syndromem i ich bliskim oraz obrona osób chorych przed wykluczeniem społecznym. Bartek jeździ z wykładami po całym kraju, opowiadając, jak się z tą nietypową chorobą żyje. Przyjął również zaproszenie do naszej Szkoły i przedstawił swoje przemyślenia i doświadczenia związane z pokonywaniem własnych ograniczeń.
Co to takiego jest zespół Turette’a? Jest to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje powtarzanie tych samych tików np. wyrzucanie przed siebie kończyn połączone z tikami głosowymi. Występują one w postaci seryjnych napadów, wielokrotnie w ciągu dnia. Często osoba z tym zaburzeniem czuje przymus wypowiadania czy wykrzykiwania wulgarnych słów, odczuwa potrzebę powtarzania tego co spotyka się z niechęcią i brakiem zrozumienia przez otoczenie zewnętrze - co z kolei przyczynia się do większej izolacji osoby chorej. Doświadczenie Bartka związane z brakiem akceptacji, może stać się doświadczeniem każdego z nas. Dlatego tak ważkie okazały się słowa prelegenta, że warto swoje ograniczenia przekuć na atuty.
W tym dniu nie zabrakło również wspaniałego akompaniamentu naszej orkiestry szkolnej pod przewodnictwem Pana Przemysława Ślusarczyka oraz znakomitych występów naszych uzdolnionych uczniów Grzegorza Kuryło z klasy 4E, który występował solo oraz w duecie z Lukasem Gogolem obecnym zwycięzcą konkursu „Mam talent”. Ogromnymi brawami został nagrodzony występ Marcina Kosek wraz z partnerką Julią Szaporów, wykonujących tańce latynoamerykańskie. Na szczególnie wyróżnienie zasłużyli również nasi szkolni elektoArtyści w składzie Michał Cekus, Łukasz Komandzik, Jakub Korniak, Jakub Jankowiak, którzy nadali naszej uroczystości nutę świątecznego nastroju i mocniejszego brzmienia. Ich występy to również jedna z form działań w ramach wolontariatu.
Podkreślenia również wymaga fakt, iż równolegle w trakcie uroczystego apelu na pierwszym piętrze odbywał się pobór krwi i kiermasz mikołajkowy oraz projekt związany z popularyzacją czytelnictwa w opolskim Elektryczniaku.
Dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym krwiodawcom za udział w akcji w tym dniu, gdyż cieszyła się ona dużym zainteresowaniem bowiem do oddania krwi zgłosiło się 55 uczniów i łącznie oddało krew 45 w ilości 20250 ml krwi.
W trakcie kiermaszu odbyła się również zbiórka żywności dla osób potrzebujących oraz zbiórka „Góry grosza” monet 1,2 i 5 groszowych dla Towarzystwa Nasz Dom. Uzyskany dochód z kiermaszu mikołajkowego wzorem ubiegłego roku zostanie przeznaczony na rzecz potrzebujących dzieci.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia zawłaszcza Samorządowi Uczniowskiemu i udział w tej wspaniałej akcji, a słowa Thomasa Jeffersona niech głęboko zakorzenią się w naszych sercach: „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością."
Uczniowie wyróżnieni w ramach honorowego dawstwa krwi:
- Warzecha Kewin
- Koj Marek
- Woszek Rafał
- Chmielak Mikołaj
- Strzałka Dominik
- Muszyński Dominik
- Wesoły Łukasz
- Karcz Krystian
- Pluta Tobiasz
- Bastek Markus
- Jazienicki Damian
- Fachet Karol
- Bebel Mikołaj
- Jaworski Patryk
- Wieczorek Krzysztof
- Zielonkowski Tomasz
- Kazimirów Tomasz
- Grabowski Stanisław
- Mossakowski Wojciech
- Zieliński Bartłomiej
- Hupka Mateusz
- Brzeźniak Kamil
- Kulak Mateusz
- Kalus Damian
- Walecko Patryk
- Nowotny Michał
- Pawleta Aleksander
- Huculak Adam
- Bednorz Marcin
- Kaczmarek Michał
- Dawidek Jakub
- Wiszczuk Michał
- Skóra Dominik
- Banera Bartłomiej
- Charski Kamil
- Karwat Dawid
- Duda Kacper
- Kus Przemysław
- Kotula Michael
- Podstawa Szymon
- Jaremko Wojciech
- Żbikowski Piotr
- Raj Adrian
- Kiec Mateusz
- Spyra Paweł
Uczniowie wyróżnieni w ramach Koła PCK
- Alicja Kubicka
- Martyna Pająk
- Michał Markowski
- Vincent Szolz
Członkowie Szkolnego Koła PCK, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu uroczystości w tym dniu:
- Alicja Kubicka
- Martyna Pająk
- Michał Markowski
- Vincent Szolz
- Adam Skolik
- Szymon Filipowski
- Łukasz Panicz
- Hubert Feliks
- Karol Lech
- Mateusz Passon
- Cezary Romańczuk
- Rafał Mrozek -Gliszczyński
Serdecznie dziękujemy również uczniom klasy 2g za przygotowanie stanowiska sprzedaży tostów, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem:)










