TRZEŹWY UMYSŁ – UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA PO PROJEKCIE „NIE JEŻDŻĘ PO ALKOHOLU – NIE JESTEM MORDERCĄ!”

„Piłeś – nie jedź!”. „Stop pijanym kierowcom!”. „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”… Te hasła kampanii społecznych już dawno wpisały się w ogólną świadomość. Dlaczego zatem tak dużo ludzi kieruje samochodami po spożyciu alkoholu?

„To mnie nie dotyczy”; „Nad wszystkim panuję” – stwierdzają i podejmują działania ryzykowne.

Aby zweryfikować takie opinie, uczniowie dwudziestu klas Elektryczniaka wzięli udział w projekcie profilaktycznym realizowanym przez Stowarzyszenie Quisisana w Opolu „Nie jeżdżę po alkoholu! Nie jestem mordercą!”

Podczas warsztatowych spotkań edukacyjnych, które realizowane były w ramach godzin wychowawczych w październiku i na początku listopada, kandydaci na kierowców oraz młodzi kierowcy mieli okazję doświadczalnie zweryfikować swoje wyobrażenia o „trzeźwym umyśle” osób, które wypiły 3-4 piwa lub 0,5 litra wódki. W jaki sposób? Wykonując proste czynności, takie jak spacer po linii, łapanie piłki czy zbieranie rozsypanych monet, mając założone alkogogle. Dzięki temu ćwiczeniu uświadamiali sobie w jaki sposób alkohol wpływa na postrzeganie i równowagę. A to był tylko jeden z elementów prowadzonych zajęć.

Podczas spotkania jego uczestnicy: oglądali film dotyczący konsekwencji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, ukazujący, w jaki sposób alkohol wpływa na organizm człowieka i jak upośledza funkcjonowanie ośrodków nerwowych, które decydują o koordynacji wzrokowo-ruchowej niezbędnej przy prowadzeniu pojazdu; poznawali zapisy prawne dotyczące prowadzenia pojazdów oraz dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi, sankcji za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu; analizowali cykl metabolizmu alkoholu we krwi, przeliczając spożywanych ilości alkoholu na promile we krwi oraz czas potrzebny na wytrzeźwienie; obalali mity na temat sposobów „przyspieszonego trzeźwienia”. Mieli także okazję nauczyć się obsługiwać alkomat.

Zajęcia, których celem było wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu oraz nabycie poczucia odpowiedzialności nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo innych ludzi, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników projektu. Dawały do myślenia, uświadamiały zagrożenia i obalały stereotypy. W ten sposób hasła: „Piłeś – nie jedź!”. „Stop pijanym kierowcom!”. „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”… nabrały nowego, głębszego sensu.

Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych składa serdeczne podziękowania pracownikom Stowarzyszenia Quisisana w Opolu za profesjonalnie prowadzone zajęcia na tak ważny dla kierowców i pasażerów temat.