OBCHODY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ELEKTRYCZNIAKU

"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć".

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, którą utraciła w wyniku rozgrabienia jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię. Dla Polaków dzień 11 listopada 1918r. był dniem triumfu, dziś stał się symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, znakiem wiary i zwycięstwa.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły pamiętali o uczczeniu tej wspaniałej rocznicy organizując uroczysty apel. Część oficjalną poprowadził Piotr Bieszczad z klasy Ift. Zabrał w niej głos Wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych, Pan Damian Stankowicz, który nawiązując w swym przemówieniu do poświęcenia naszych poległych przodków, przypomniał nam sens i cel obchodzenia akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Ma być ona lekcją historii, lekcją pamięci i odpowiedzialności za przeszłość oraz, a może przede wszystkim, o przyszłe losy nas i naszego narodu. Wzniosły akcent pierwszej części spotkania stanowiły utwory w wykonaniu szkolnej orkiestry pod batutą Przemysława Ślusarczyka.

W kolejnej części uroczystości sala gimnastyczna zmieniła się na chwilę w studio telewizyjne, gdzie śladami przeszłości prowadziło nas dwóch reporterów, łączących się co pewien czas z dziennikarzami prowadzącymi relacje NA ŻYWO: z opolskiej filharmonii (w której widzowie mogli wysłuchać koncertu współczesnych piosenek o wolności), z ulic naszego miasta, prowadząc wywiady z przechodniami na temat święta niepodległości czy z Zespołem Szkół Elektrycznych, w którym można było wysłuchać recytacji pięknych wierszy o charakterze patriotycznym. Całość wzbogacona została o prezentacje, filmy oraz wywiady.

W programie udział wzięli reprezentanci następujących klas:

1CT – Anna Wróbel i Rafał Mrozek - Gliszczyński,

1FT – Matylda Machała, Piotr Bieszczad, Arkadiusz Kleparski, Robert Kokot,

2FT – Jakub Korniak oraz Jakub Skibiński ,

2GT – Michał Cekus,

3FT – Damian Kleszcz, Kuba Tyszecki,

4ET – Grzegorz Kuryła,

IVFT – Róża Orłowska.

prowadzenie: Piotr Bieszczad - 3FT

oprawa audiowizualna – Wojciech Budzan, Patryk Sas z 3ET,

prezentacja multimedialna –Ksawery Jarosiński, Kacper Krawczyk z 3CT,

wywiady: Wiktor Najbar, Krystian Karcz z kl. 3ET.

Nad całością czuwały Panie: Monika Czerkawska oraz Sylwia Święs.