Klasa szkolna w Elektryczniaku sceną dla aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego

W dniu 27 października 2017 roku klasa III FT uczestniczyła w projekcie Kochanowski dla młodzieży, propozycji dla szkół ponadgimnazjalnych, w ramach którego zaproponowany został 10- krotnie spektakl „Beze mnie” w reżyserii Piotra Ratajczaka prezentowany w placówkach oświatowych województwa opolskiego.

Spektakl poruszał kilka ważnych problemów współczesnej młodzieży:

  • falę samotności, przejawiającą się często poszukiwaniem sensu życia, tożsamości i więzi międzyludzkich w Internecie i grach komputerowych,
  • brak wspólnego języka między młodzieżą a dorosłymi, brak porozumienia, czasu, wspólnych zainteresowań,
  • wykluczenie ze społeczności, brak tolerancji dla „outsiderów”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego koordynatorem był Adam Szostok.

Aktorzy: Wiktoria Czubaszek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk przedstawili swoją interpretację historii Muta i Tomka .

A jakie wrażenie opowiedziana historia wywarła na widzach? Oddajmy głos uczestnikom wydarzenia: Kacprowi Mazurowi i Janowi Jesionkowi:

„ Sztuka rozgrywała się w sali języka polskiego ( klasa nr 15) i trwała około 45 min, jak normalna lekcja. My, jako widownia, z paniami M. Jaworską – Suwała ( naszą polonistką) i Beatą Peczeniuk (vicedyrektor ZSE) staliśmy się częścią przedstawienia. Aktorzy zagrali tak, że wykreowane przez nich postacie były częścią naszej klasy, lecz historia rozgrywała się pomiędzy nimi. My stanowiliśmy tylko tło. Sztuka pokazała jak wygląda bycie odrzuconym przez społeczność, ucieczkę w świat gier komputerowych i Internetu, problemy, z jakimi boryka się młody człowiek.

My jako klasa z perspektywy bohaterów byliśmy winni tego, co się wydarzyło. Samotność, odrzucenie głównego bohatera doprowadziło do ostateczności – samobójstwa Muta.

Dlatego, że byliśmy częścią tego spektaklu , wywarł na nas wielkie wrażenie. Wszystko działo się tak blisko i na naszych oczach, a my byliśmy bezsilni.

Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach na temat przedstawienia i problemów w nim poruszonych. Spotkanie prowadziła wieloletni pedagog, Pani Michalina Butkiewicz - wizytatorka Centrum Edukacji Artystycznej, doradczyni metodyczna, autorka licznych projektów edukacyjnych realizowanych w teatrach w Szczecinie, Bydgoszczy i Warszawie, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów 2009-2013.

Rozmawialiśmy z aktorami i z panią Michaliną Butkiewicz o naszych odczuciach i spostrzeżeniach na temat sztuki. Tego, jak mogły potoczyć się losy bohatera, gdyby znalazł się w naszej klasie. Wiele naszych uwag okazały się dla aktorów inspirujące oraz interesujące. Również dla nas było to ciekawe doświadczenie i pozwoliło inaczej spojrzeć na świat.

Rozmowa trwała długo, a wrażenia po spektaklu jeszcze dłużej. Kilka tygodni po wydarzeniu w klasie można było usłyszeć rozmowy na ten temat.