ELEKTRYCZNIAK POKAZUJE JAK WALCZYĆ Z PRZEMOCĄ

Dzień bez przemocy

6 czerwca 2011 roku po raz czwarty w historii odbył się Dzień bez Przemocy, ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W naszej szkole ten dzień był wyjątkowo uroczysty. Na zaproszenie Pana Dyrektora Władysława Opoki – organizatora akcji, do szkoły zawitali przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół podstawowych (SP nr 1, SP nr 2), gimnazjalnych (G nr 2, G nr 5) i ponadgimnazjalnych (LO nr 3, LO nr 5, ZSEk., ZSEl.) oraz przedstawiciele straży miejskiej i policji. Na spotkaniu nie zabrakło również jak również absolwenta naszej szkoły w Osobie ks. Proboszcza Rudolfa Świerca oraz Rzecznika Praw Ucznia Pani Liliany Bisowskiej. Ważność akcji podkreśla również to, że w naszej szkole zagościli przedstawiciele mediów: Radio Opole, czy też TVP Opole.

 Po przywitaniu wszystkich gości Pan Dyrektor Władysław Opoka przedstawił program uroczystości oraz przypomniał idee „Dnia bez przemocy”. Następnie uczniowie klasy 2 ft zaprezentowali stworzony przez siebie film, który pokazywał czym jest przemoc oraz jakie może przybrać oblicza. Przemoc, nie bierze się z niczego innego jak z duszy człowieka, z wnętrza człowieka – podkreślił ks. Rudolf Świerc przemawiając do zgromadzonych. Dlatego tak ważne jest to, ażeby młodzi ludzie mieli pragnienie by w swoim życiu osiągnąć coś więcej.

Przykładem tego, że można to zrobić, może być choćby uczeń klasy I dt Krzysztof Riewold, który zaprezentował nam fascynujący pokaz umiejętności żonglowania „diabelskimi szpulkami”. Kolejnym przykładem tego, że można ze swoim życie zrobić coś dobrego jest idea Odysei Umysłu, która została zaprezentowana przez tegoroczną zwycięską drużynę z Elektryczniaka.

Przedstawiciele policji jak i straży miejskiej w słowie skierowanym do uczniów podziękowali za to, że nasza młodzież pokazała, co można zrobić, żeby zapobiec jakiejkolwiek przemocy oraz, że zamiast przemocy, można zrobić coś więcej ze swoim życie. Przedstawiciel policji podkreślił, że Elektryczniak jest swoistego rodzajem ambasadorem Dnia bez przemocy. Ważne jest by nie udawać, że przemocy nie ma. Jak powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w wywiadzie dla Radia Opole: Przemoc była, jest i będzie, chodzi o to, by eliminować to, co może ją spotęgować .

Młodzież również mogła również wypowiedzieć swoistego rodzaju „NIE” dla przemocy. Po przeczytaniu przez uczennicę, ze Szkoły Podstawowej nr 2 specjalnie przygotowanej Deklaracji wszyscy uczestnicy zadeklarowali swój zdecydowany sprzeciw wobec zjawiska agresji i przemocy w szkole. Przedstawiciele wszystkich szkół – delegację uczniów wraz z nauczycielami – otrzymali deklarację, którą zanieśli do swoich środowisk szkolnych w celu podpisania.

Na zakończenie pierwszej części spotkania głos zabrała wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 dr Marek Białokur, który podkreślił, że nie byłoby tej inicjatywy, tego dnia bez ogromnej pracy i zaangażowania Dyrektora Władysława Opoki, który z ogromnym poświęceniem przygotowała ogólnopolską akcję: „Dzień Szkoły bez Przemocy”.

Uroczystość uświetnił występ orkiestry Elektryczniaka pod batutą dyrygenta Przemysława Ślusarczyka.

W drugiej części imprezy przedstawiciele wszystkich zaproszonych szkół spotkali się ponownie na krótkim podsumowaniu całego przedsięwzięcia. Wybrani reprezentanci szkół wraz z opiekunami przynieśli podpisane we własnych szkołach Deklaracje wzywające do niestosowania agresji. W Zespole Szkół Elektrycznych uroczyste podpisanie Deklaracji nastąpiło w gabinecie Dyrektora Szkoły. Podpisania tego dokumentu dokonali przedstawiciele Dyrekcji Szkoły: Pan Władysław Opoka i Pani Barbara Górnik, Samorządu Uczniowskiego: Anna Jackowskia (1dt) i Rafał Ciupka (2bt) oraz opiekun SU Pan Damian Stankowicz. Dopełnieniem imprezy w naszej Szkole były spotkania przedstawicieli opolskiej Straży Miejskiej i Policji z uczniami klas III Technikum, na których poszerzano tematy agresji i przemocy wśród młodzieży. Na zakończenie Dyrektor ZSEl. raz jeszcze podziękował za tak liczny odzew ze strony opolskich szkół i życzył wszystkim aby idea dnia bez przemocy przyświecała im na co dzień.

Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania akcji „Dzień bez przemocy”. Szczególne wyrazy uznania kieruje w stronę nauczycieli: Pani Barbary Górnik, Pana Dariusza Dobrowolskiego, Pani Renaty Kiszy-Świątek, Pani Sylwii Święs, Pana Damiana Stankowicza, Pana Piotra Dobrowolskiego, Pana Zygmunta Zaborowskiego, Pani Danuty Łagiewki oraz Pani Elżbiety Rokujżo. Z serca płynące podziękowania składa również naszej młodzieży za wsparcie akcji i udział w tym ważnym przedsięwzięciu.

Jednocześnie trzeba mieć nadzieję, że wszystkie deklaracje i ważne słowa, które towarzyszyły nam w tym dniu zostaną zrealizowane i wprowadzone w czyn. To jest możliwe, gdy będziemy działać razem.

Władysław Opoka

Dzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocyDzień bez przemocy






















.