Uczniowie klas pierwszych w Animexie

28 września dziewiętnastu chętnych uczniów z klas pierwszych wzięło udział w obchodach Światowego Dnia Monitoringu Wód - Word Water Monitoring Day. Była to impreza o charakterze edukacyjnym, w trakcie której nasi uczniowie przy pomocy profesjonalnych zestawów testowych przeprowadzili analizę jakościową próbek wody pobranych samodzielnie z rzeki Malina.

Obchody te odbyły się w Opolu na terenie największego zakładu mięsnego Animex Foods Sp. z o.o., który to z kolei przynależy do światowego giganta Smithfield Foods Incorporated. Od 2005 roku obchody Światowego Dnia Monitoringu organizowane są równolegle w ośmiu miastach w Polsce, w których zlokalizowane są zakłady mięsne należące do Spółki Animex Foods tj. w Szczecinie, Ostródzie, Ełku, Starachowicach, Dębicy, Suwałkach, Iławie i Opolu.

Zatem w tych ośmiu miastach młodzież szkolna prowadzi badania wód powierzchniowych jednocześnie w tym samym czasie. Uzyskane przez uczniów wyniki badań gromadzone są w bazie danych, aby na bieżąco monitorować jakość wybranych ujęć wody w tych miastach.

Nasza szkoła w obchodach związanych z Światowym Dniem Monitoringu Wód jako jedyna w Opolu uczestniczyła już po raz dziewiąty.

Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu to możliwość zwrócenia uwagi na ważność zagadnienia jakim jest ochrona środowiska w którym żyjemy i pracujemy oraz wywarcia pozytywnego wpływu na konieczność dbania o stan rzek, jezior i innych zbiorników wodnych.

W tym roku patronat nad Światowym Dniem Monitoringu Wód - WWMD w Opolu objął Prezydent Miasta Opola. Zaproszeni byli również przedstawiciele władz lokalnych z:

• Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
  • Urzędu Miasta
  • Urzędu Marszałkowskiego
  • Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
  • Wojewódzkiego Zarządu Melioracji Wód w Opolu.

Po wykonaniu badań, nasi uczniowie wzięli również udział w części poświęconej konkursom ekologicznym, a dla zwycięzców ufundowane zostały atrakcyjne nagrody. Największą wiedzą w zakresie ekologii wykazali się: Mateusz Passon z 1A, Cyryl Matuszewski z 1G oraz Paweł Pudełko z 1C.

Wszyscy uczestnicy obchodów uzyskali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.