Uroczyste czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego

15 września 2017 roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Narodowym Czytaniu Wesela Stanisława Wyspiańskiego - międzyszkolnej imprezie czytelniczej odbywającej się w auli liceum nr V w Opolu. Organizatorem przedsięwzięcia byli: RZPWE Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu, Publiczne Liceum nr V, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III oraz Zespół Szkół Elektrycznych.

Uroczystość rozpoczął występ orkiestry dętej Zespołu Szkół Elektrycznych pod batutą Przemysława Ślusarczyka.

Po muzycznym wstępie wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Rafał Rippel przywitał uczestników: uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy i zaproszonych gości, którymi byli:

• Szymon Ogłaza – Członek Zarządu Województwa Opolskiego
  • Zbigniew Kubalańca – Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO
  • Janina Odoj-Klamut – Departament Kultury, Sportu i Turystyki UMWO
  • Teodozja Świderska – Kuratorium Oświaty w Opolu
  • Bożena Jeluków - Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola
  • Violetta Rezler-Wasielewska – Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Wśród dyrektorów szkół i placówek wsparcia edukacji obecni byli: Lesław Tomczak, Romuald Florczak, Ewa Adamczyk, Beata Ratajczak-Janyszek, Joanna Raźniewska Dariusz Dobrowolski i Beata Peczeniuk.

Lesław Tomczak – dyrektor RZPWE przedstawił didaskalia Wesela wprowadzając uczestników w atmosferę dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Dyrektor naszej Szkoły Dariusz Dobrowolski czytał rolę dziennikarza z pierwszej sceny Aktu I w parze z Szymonem Ogłazą wicemarszałkiem województwa opolskiego jako Czepca.

Kolejne sceny dramatu czytali inni zaproszeni goście i dyrektorzy. Dla naszej Pani wicedyrektor Beaty Peczeniuk przypadła rola Zosi w scenie XVI Aktu pierwszego.

Zaproszeni przez organizatorów goście dzięki swojej interpretacji „Wesela” byli inspiracją dla uczniów. Kolejne sceny czytali przedstawiciele Publicznego Liceum nr 5, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 oraz uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych z klas: 4gT, 4fT, 4dT i 3dT przygotowani przez nauczycieli języka polskiego: Małgorzatę Jaworską – Suwała, Katarzynę Dworaczyńską, Katarzynę Mansfeld

Uczestnicy mogli wysłuchać również koncertu fortepianowego - Ballady G-mol oraz Etiudy F-mol As-dur Fryderyka Chopina w wykonaniu ucznia V LO Mateusza Maciołka.

Prezentacja zwierająca między innymi kadry filmu Wesela Wajdy wprowadzała uczestników „Narodowego czytania Wesela” w klimat utworu.

czytanie wesela plakat

Towarzysząca „Czytaniu” wystawa na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wystawa prac uczniów na temat świata przedstawionego w literaturze fantastycznej wpisywała się także w klimat imprezy.

Jednak na szczególną uwagę zasłużyli nasi uczniowie z klasy 4FT ubrani w stroje ludowe postaci dramatu: Panna Młoda - Róża Orłowska, Pan Młody - Bartłomiej Masiarz, Gospodyni - Olga Ostrowska , Gospodarz - Szymon Matuszek, Poeta – Amadeusz Janiszyn, Dziennikarz – Paweł Pruchnicki. Na uwagę zasługuje także uczeń klasy 4bT – Dominik Strzałka, to dzięki jego zaangażowaniu mógł zostać przygotowany słomiany chochoł.

Serdeczne gratulacje dla Orkiestry szkolnej, nauczycieli, uczniów i wszystkich, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie przedsięwzięcia były: Alicja Kisała z Pedagogicznej Biblioteki wojewódzkiej, Danuta Łągiewka z Zespołu Szkół Elektrycznych, Marzena Kowalska i Urszula Łatała z Publicznego Liceum nr 5.