Maturzyści Opolskiego Elektryczniaka na Jasnej Górze

We wtorek 25 kwietnia 2017 r. ponad 110 Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka pielgrzymowało do jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości.

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godz. 8.20. W autokarze maturzyści zostali zapoznani z programem pielgrzymki, z historią jasnogórskiego sanktuarium oraz z dziejami naszej Ojczyzny, która tak mocno wpisana jest w historię Jasnej Góry. W tym roku temat naszej pielgrzymki brzmiał: „Buty czy kanapa?” i nawiązywał do słów, które skierował papież Franciszek do młodzieży w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży: „Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad... Trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś”.

Specjalne słowo do tegorocznych maturzystów skierował Dyrektor Opolskiego Elektryczniaka Pan Dariusz Dobrowolski podkreślając szczególny czas, w jaki wpisuje się tegoroczna pielgrzymka: „Pragnę zwrócić uwagę na tegoroczne okoliczności, są one bowiem szczególne. Jest to też czas wyjątkowy nie tylko przez fakt, że raz w życiu jedzie się na Pielgrzymkę Maturzystów, ale również ze względu na jubileusze obchodzone w tym roku: jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz 800-lecie Opola”.

Pobyt na Jasnej Górze rozpoczęliśmy od pamiątkowego zdjęcia, a następnie w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej, uczestniczyliśmy w Mszy św. – ks. Marcin wraz z ks. Jackiem sprawowali Mszę św. w intencji tegorocznych maturzystów oraz pracowników i grona pedagogicznego naszej szkoły. Po Mszy św. miało miejsce zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem, który przypomniał o tym, że Opolszczyzna od samego początku ma ścisłe związki z Jasną Górą. To przecież książę Władysław z Opola w 1382 roku przekazał klasztor i obraz Matki Bożej ojcom paulinom oraz na Opolszczyźnie, w pobliżu Głogówka, dziś Mochów, znalazł schronienie w czasach najazdu szwedzkiego częstochowski obraz Matki Bożej. Uczniowie zwiedzali salę rycerską, bazylikę, mury obronne, arsenał, od wewnątrz bastion św. Rocha oraz muzeum.

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły złożyli ofiarę na Mszę św. w intencji wszystkich maturzystów, całego grona pedagogicznego oraz pracowników Elektryczniaka, która zostanie odprawiona w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej 3 maja w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 7.00.

Maturzyści naszej szkoły pokazali się z jak najlepszej strony, zaprezentowali wysoką kulturę osobista i religijną. Każdy wrócił ubogacony duchowymi przeżyciami, czasem zatrzymania się i ofiarowania tych zmagań maturalnych.

Bardzo cieszę się, że Pielgrzymka Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka wpisuje się w tradycje naszej szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i towarzyszenie młodzieży w tym ważnym wydarzeniu.

Dyrektor Dariusz Dobrowolski