Elektryczniak w sądzie

W dniu 22 marca br klasa 1at wraz z wychowawcą Rafałem Jasińskim miała okazję wziąć udział w wycieczce do Sądu Okręgowego w Opolu oraz w autentycznym procesie karnym, jaki miał miejsce w tejże instytucji w tym samym dniu.

Najpierw uczniowie zwiedzali budynek sądu. Pani Ewa Kosowska-Korniak, z Biura Promocji sądu przybliżyła młodzieży specyfikę funkcjonowania powyższej instytucji. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. przyjazny pokój przesłuchań, oddział dla skazanych, salę sądową, która jest dostosowana dla niebezpiecznych przestępców a także urządzenie do prześwietlające bagaże.

Jednakże głównym celem było uczestnictwo w ponad dwugodzinnej rozprawie sądowej, niesymulowanej, lecz prawdziwej. Uczniowie ze skupieniem słuchali sędziego, prokuratora oraz stron biorących udział w procesie. W trakcie ogłoszonej przez przewodniczącego składu sędziowskiego przerwy, młodzież zadawala pytania sędziemu, który wyjaśniał zainteresowanym wątpliwości.

Dzięki tej wizycie młodzież mogła zapoznać się z zasadami działania wymiaru sprawiedliwości oraz poznała zawody prawnicze i ich charakter pracy, a także poznała zasady zachowania w instytucji wymiaru sprawiedliwości.