ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Rok 2017 został ogłoszony ROKIEM KOŚCIUSZKOWSKIM, w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. W związku z tym, tegoroczny Dzień Patrona Szkoły obchodziliśmy szczególnie uroczyście.

Obchody święta rozpoczął konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce, zorganizowany dla uczniów klas pierwszych przez panów: Artura Hajduka i Dariusza Dzionka. W zmaganiach konkursowych udział wzięli przedstawiciele klas pierwszych, którzy musieli wykazać się szeroką wiedzą o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. W konkursie najlepszymi okazali się: Aleksandra Wójcik (1e) – pierwsza nagroda, Marcin Kosek (1d) – miejsce drugie oraz Filip Stróżyk (1d) – miejsce trzecie. Nagrody za zwycięstwo ufundowała Rada Rodziców (książki i albumy) oraz dr Dariusz Dzionek (monety kolekcjonerskie), a wręczył je pan dyrektor Dariusz Dobrowolski w trakcie uroczystości ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY na sali gimnastycznej.

Święto patrona corocznie odbywa się dnia 24 marca. W tym dniu, w roku 1794, Tadeusz Kościuszko na Rynku w Krakowie ślubował narodowi polskiemu, że nie ustanie w walce o wolność Ojczyzny. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klas pierwszych naszej Szkoły składają ślubowanie, by podkreślić w ten sposób wstąpienie do społeczności szkolnej Zespołu Szkół Elektrycznych noszącego imię tego wielkiego Polaka.

Uroczystość rozpoczęła się od interaktywnego quizu z wiedzy o zasadach funkcjonowania naszej Szkoły oraz wiadomości związanych z profilem zawodowym każdej z klas, po którym nastąpiło uroczyste ślubowanie:

JA, UCZEŃ ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE, ŻE PRZESTRZEGAĆ BĘDĘ STATUTU SZKOŁY.

ŚLUBUJĘ PILNIE SIĘ UCZYĆ, UCZCIWIE POSTĘPOWAĆ, WZOROWO SIĘ ZACHOWYWAĆ W SZKOLE I POZA NIĄ, DBAJĄC ZAWSZE O DOBRE IMIĘ ORAZ HONOR POLSKIEJ SZKOŁY.

BĘDĘ ODDAWAŁ NALEŻYTY SZACUNEK WSZYSTKIM MOIM PERZEŁOŻONYM, WYCHOWAWCOM ORAZ RODZICOM.

PILNĄ NAUKĄ, UCZCIWOŚCIĄ I WZOROWYM POSTĘPOWANIEM PRAGNĘ SŁUŻYĆ NASZEJ OJCZYŹNIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Akt ślubowania został poprzedzony przemówieniem pana Dyrektora, w którym przedstawił wagę słów roty oraz tradycji Szkoły zobowiązującej do godnej postawy każdego ucznia.

Po części oficjalnej głos zabrała Aleksandra Wójcik, laureatka tegorocznego konkursu kościuszkowskiego oraz Mateusz Nowak (klasa 1e), którzy przedstawili bardzo ciekawą prezentację na temat sylwetki Tadeusza Kościuszki. Przypomnieli najważniejsze fakty z Jego życia w bardzo ciekawej i przejrzystej formie, co spodobało się widzom.

Następnym punktem uroczystości była prezentacja drużyny Odysei Umysłów. Uczniowie z klasy 4a tworzący drużynę, pokazali zabranym swój tegoroczny projekt, dzięki któremu wygrali etap regionalny zawodów.Występ „Odyseuszy” wzbudził duże zainteresowanie i został nagrodzony gromkimi brawami. Była to kolejna odsłona akcji Samorządu Uczniowskiego pod wspólnym hasłem: „Prezentujemy nasze talenty – ElektroARTYŚCI”.

Całość imprezy uświetniła szkolna orkiestra pod batutą pana Przemysława Ślusarczyka. Sztandar oraz ślubowanie przygotował do występu pan Edward Łakomy. Apel został przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Mansfeld i Tomasza Śniegura, a poprowadził go Błażej Szymański z klasy 4f, przy wsparciu Michała Jaroszczuka i Marcina Zalewskiego z klasy 4a.

Na zakończenie tej części obchodów, każda z klas pierwszych została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu oraz, po zabraniu apteczki i koperty z określeniem jakiegoś miejsca na terenie Opola, wyruszyła na grę terenową.

W trakcie gry każda klasa miała za zadanie przejść zaplanowaną trasę po mieście, zaliczając po drodze pięć punktów kontrolnych. W każdym z punktów uczniowie mieli do wykonania różnego typu zadania. Ich praca była oceniana przez obserwatorów – uczniów z klas drugich. Oprócz rozwiązania zadań związanych z historią Opola, jego zabytkami czy instytucjami kulturalnymi, uczniowie musieli wykazać się pomysłowością oraz znajomością historii i zasad funkcjonowania Szkoły. Na Placu Wolności punkt kontrolny zorganizowała nasza szkolna grupa Ratowników, a zadania w tym miejscu dotyczyły pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadaniem specjalnym było przygotowanie sprawozdania fotograficznego z gry.

Wyniki rywalizacji klas zostaną podane 31 marca, po przeliczeniu punktów i ocenie sprawozdania zdjęciowego. Zachęcamy do podziwiania zdjęć na szkolnym facebooku.

Grę przygotował Samorząd Uczniowski – Asia Balcer, Dawid Tieleczek, Paweł Pytel oraz uczniowie z klas: 2a, 2d,2e i 2f z pomocą Katarzyny Mansfeld i Tomasza Śniegura.