Opolskie firmy potrzebują mechatroników

Kilkanaście opolskich firm jest zainteresowanych współpracą z Zespołem Szkół Elektrycznych w Opolu. W planach jest utworzenie klasy patronackiej. Taka kooperacja byłaby korzystna dla obu stron: przedsiębiorców i uczniów.

Spotkanie dyrekcji szkoły i firm odbyło się 21 grudnia ub.r. w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Opolskie firmy potrzebują automatyków i mechatroników, których brakuje na rynku.

Nawiązanie ścisłej współpracy mogłoby zaowocować partnerstwem albo powołaniem klasy patronackiej.

 

- To dałoby szansę na powiązanie młodych ludzi, jeszcze uczniów, z opolskimi firmami; wzajemne poznanie się; rozpoznanie potrzeb, a w przyszłości być może pozyskanie tych młodych ludzi jako pracowników do współpracujących ze szkołą firm i zatrzymanie ich na opolskim rynku pracy - mówi Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG.

Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu podkreślił, że od kilku miesięcy zauważa większe zainteresowanie pracodawców współpracą ze szkołą. - Chcemy przetestować bardziej sformalizowaną jej formę. Próbujemy dostosować program kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Liczymy, że Państwo pomożecie nam przekonać rodziców, aby ich dzieci wybierały naszą szkołę. Mając Państwa za plecami mamy silne argumenty – mówił do przedstawicieli firm.

Kierowana przez niego szkoła kształci elektryków, elektrotechników, mechatroników i informatyków. Prowadzi też kwalifikacyjne kursy zawodowe. W ostatnim rankingu miesięcznika „Perspektywy” wśród techników zajęła 11. miejsce w kraju i jest najlepsza w województwie opolskim.

Bronisław Fryt, prezes przedsiębiorstwa el12, opowiedział, że jego firma współpracuje z Zespołem Szkół Elektrycznych już od kilku lat. W ramach tej współpracy organizowane są np. wykłady, fundowane stypendia czy wyjazdy na targi. - Staramy się angażować w tę współpracę i to działa – zapewniał i zachęcał do kooperacji.

Także Przemysław Olejnik z duńskiej firmy Skamol, która właśnie buduje zakład w Opolu, zapewnił, że reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo jest bardzo zainteresowane współpracą ze szkołami. - Chcemy zachęcić uczniów, by mieli z nami kontakt już na etapie realizacji naszej inwestycji. Zależy nam, by mieć swoich programistów czy elektromechaników. Oferujemy też oczywiście nasze wsparcie i czas – zaznaczył.

Przedstawiciele firm do 15 stycznia br. mają przesłać do OCRG propozycje dotyczące współpracy ze szkołą, proponowane formy wsparcia dla uczniów czy placówki, a z drugiej strony – swoje oczekiwania oraz zapotrzebowanie dotyczące tematyki czy formy kształcenia.