Projekt - Profesjonalne Samorządy Uczniowskie w Opolu

Od marca 2016r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w projekcie dofinansowanym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „ Profesjonalne Samorządy Uczniowskie w Opolu”. W przedsięwzięciu brali udział przedstawiciele Samorządów z 10 opolskich szkół – gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na warsztatach mogli oni nauczyć się wielu przydatnych w pracy samorządowej umiejętności – tworzenia projektów, szukania sprzymierzeńców i mediacji.

Zakończenie projektu miało charakter dwuetapowy: pierwsza część odbyła się w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego, w trakcie której podsumowano działania młodzieży. Również w tej części Błażej Szymański (4F) przedstawił zebranym plan pracy Młodzieżowej Rady Miasta Opola, której jest przewodniczącym. W wydarzeniu tym naszą Szkołę reprezentowała klasa 4f.

Druga część zakończenia miała miejsce w Warszawie i uczestniczyli w niej Dominik Muszyński z klasy 3b, Krzysztof Porzycki, Jakub Moszkowicz i Błażej Szymański z 4f pod opieką Katarzyny Mansfeld. Podczas wizyty odbyły się spotkania z Radnymi Młodzieżowej Rady Miasta Warszawy, wizyta w Sejmie, a także spotkanie z Posłami na Sejm RP.

Najbardziej aktywni i chętni do zdobywania wiedzy uczniowie zwiedzili Sejm RP. Młodzież poznała nie tylko miejsce tworzenia prawa, ale również zobaczyła na przykładach posłów, że samorząd uczniowski może stać się przystankiem w drodze do Parlamentu RP. Uczniowie mogli dostrzec, że mechanizm pracy posłów i ich wybór jest podobny do działalności SU. Całej podróży towarzyszyła wielka ciekawość tych szczególnych dla naszej Ojczyzny miejsc oraz poczucie wyróżnienia.