Podsumowanie realizacji projektu „Lekcje z ZUS” w opolskim Elektryczniaku

W dniach od 26 października do 21 grudnia w naszej szkole realizowany był projekt dla szkół ponadgimnazjalnych „Lekcje z ZUS”, w ramach programowych zajęć z podstaw przedsiębiorczości. Projekt ten realizowany był przy współpracy Zespołu Szkół Elektrycznych z oddziałem ZUS Opole, który reprezentowała Pani Dorota Merska.

Celem tych zajęć było zaznajomienie młodego człowieka – przyszłego pracownika lub pracodawcy z zasadami, prawami i obowiązkami osób ubezpieczonych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Tematyka lekcji obejmowała problematykę jak najbardziej aktualną i przydatną dla młodego człowieka, wspierając jego wejście w świat dorosłych i rynku pracy. Pozwalała przede wszystkim na podkreślenie istoty posiadania umowy o pracę, i praw w zakresie ubezpieczenia z tego wynikających w różnych sytuacjach losowych naszego życia.

Projekt ten objęty był patronatem MEN oraz MRPiPS i przewidywał realizację treści w zakresie czterech modułów:

1. Świadomy zawsze ubezpieczony.
  2. Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki.
  3. Emerytura - Twoja przyszłość w Twoich rękach.
  4. E-ZUS, czyli firma pod ręką.

lekcje zus logo

W naszym Elektryczniaku, w zajęciach tych uczestniczyło ponad 200 uczniów z klas drugich technikum oraz klasa 3az. W ramach współpracy z ZUS wybrani uczniowie z klas drugich technikum oraz trzeciej klasy zawodowej i wyróżniona cała klasa 2D technikum zostali zaproszeni do oddziału ZUS w Opolu mieszczącego się przy ul. Wrocławskiej. Wizyta ta pozwoliła na poznanie i szersze zrozumienie istoty działań prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które to prezentował rzecznik oddziału opolskiego Sebastian Szczurek.

Zwieńczeniem naszej współpracy było przeprowadzenie olimpiady z zakresu wiedzy o ubezpieczeniach, pod hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Największą wiedzą obejmującą tematykę olimpiady wykazali się:

1. Mateusz Panicz- 3AZ
  2. Denis Blaut -3AZ
  3. Zuzanna Myśliwa-2DT
  4. Koblak Bartosz- 2DT

Nasza trójka czyli: Mateusz, Denis i Zuzanna, będą jako zespół reprezentowali szkołę w drugim etapie olimpiady – wojewódzkim, który odbędzie się 14 marca 2017roku. Życzymy im powodzenia.