EXPRESS YOURSELF! – KONFERENCJA DLA MŁODZIEŻY

Steve Jobs dorobił się fortuny, bo chciał, żeby jego komputer był dostępny dla każdego, Bill Gates to samo zrobił z oprogramowaniem. Podstawą ich sukcesu była pasja, tylko robiąc coś z pasją zyskujemy satysfakcję (również finansową). Jak połączyć swoje zainteresowania z pracą? Jak kierować swoim rozwojem i działaniem aby odnieść sukces? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczniowie naszej szkoły w trakcie konferencji „Express Yourself”.

W spotkaniu wzięło udział osiemnastu przedstawicieli wybranych klas drugich i trzecich. Konferencja miała charakter warsztatów, które odbywały się w kilku panelach. Dla naszych uczniów wyznaczono kilka spotkań. Pierwszym z nich było wystąpienie Petrosa Psyllosa, studenta politechniki w Białymstoku: „Sztuczny mózg – od innowacyjnego pomysłu do wdrożenia wynalazku”. Petros ma już na swoim koncie 16 wynalazków. Nam przedstawił swój najnowszy pomysł – urządzenie do rozpoznawania obrazu (sztuczne oko) oraz opowiedział o kolejnym pomyśle. Teraz planuje skonstruowanie sztucznej inteligencji komponującej muzykę.

O tym, że jeżeli połączymy pomysł, entuzjazm z pracą i znajdziemy sprzymierzeńców, to możemy zrobić rzecz niezwykłą - przekonywał w następnej części konferencji znany wszystkim Jerzy Owsiak. Jego wystąpienie, w którym opowiedział o tworzeniu i działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uświadomiło nam, że warto podejmować wyzwania i realizować szlachetne cele.

Nasze kolejne spotkanie było z panem Bogdanem Pszenicą, właścicielem firmy „Narzędziownia Pszenica” produkującej formy do odlewania aluminium. Sprzedaje je fabrykom, które odlewają w tych formach bloki silnika , obudowy skrzyni biegów, stelaże szyb samochodowych itd. Ale prelegent mówił nie tylko o swojej firmie, dużą część spotkania poświęcił swojej pasji jaką jest kolarstwo górskie. To kolejny człowiek, który pokazał nam, że możemy sami kierować swoim życiem tak, aby odnieść sukces i nie zgubić po drodze rzeczy ważnych, takich jak dom, rodzina czy hobby.

Przełamywaniu stereotypów na rynku pracy i o przeprogramowaniu swojego sposobu myślenia o pracy były poświęcone warsztaty, które prowadziła pani psycholog Magdalena Bury – Zadroga.

Ostatnie warsztaty prowadził dr inż. Piotr Bębenek z Politechniki Opolskiej. Zajęcia zatytułowane były „..o innowacjach inaczej – skieruj swoje myśli na tory dotąd nieznane”. Było to ostatnie spotkanie, ale było ono tak ciekawe, że wyszliśmy z zajęć jako ostatni, pół   godziny po planowanym zakończeniu imprezy i wyjściu organizatorów! Prowadzący pokazał nam jak obserwować otaczającą nas rzeczywistość aby odnaleźć możliwości innowacyjne.

Wnioski do jakich można było dojść po konferencji to przede wszystkim przekonanie, że połączenie wiedzy, pasji i pracowitości prowadzi do zdobycia satysfakcjonującej pracy.