XV Konferencja Samorządów Uczniowskich „Wobec innego. Migracje i wielokulturowość we współczesnej Europie”

8 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Joanna Balcer, Anna Miklis i Jędrzej Dudek pod opieką Katarzyny Mansfeld wzięli udział w Konferencji Samorządów Uczniowskich. Została ona zorganizowana przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Tegoroczną konferencję poświęcono narastającemu w naszym społeczeństwie problemowi braku akceptacji dla ludzi innych ras, kultur, religii czy orientacji. Konferencję rozpoczął wykład pani dr Marzanny Pogorzelskiej poświęcony tolerancji wobec imigrantów i przedstawicieli innych kultur.

Już na początku wykładu prelegentka zwróciła uwagę na strukturę słowa gościnny i uczyniła tę refleksję punktem wyjścia dla swojego wykładu. W wykładzie omówione zostały różne stereotypy funkcjonujące w naszym społeczeństwie. Pani doktor pokazała jak budują one drabinę dyskryminacji: stereotyp -> negatywne wypowiedzi, plotki, wykluczający język -> odczłowieczenie -> dyskryminacja (ekonomiczna, polityczna, społeczna…) -> przemoc -> eksterminacja. Następnie przedstawiła możliwości przełamywania stereotypów.

W następnej części spotkania uczestnicy obejrzeli film „Wszyscy albo nikt” z 2015 roku opowiadający o wielokulturowej społeczności podparyskiego osiedla i jej problemach integracyjnych.

Po projekcji filmu nastąpiła dyskusja udziałem wszystkich uczestników na temat „Blaski i cienie wielokulturowości”.

Konferencja ukazała jak bardzo potrzebne jest współczesnym ludziom poznawanie innych kultur, otwarcie na innych, tak aby móc przełamywać wciąż obecne w naszym społeczeństwie krzywdzące stereotypy.