Stypendia Prezesa Rady Ministrów za rok szkolny 2015/2016… wręczone!!!

UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA UDOWODNILI, ŻE PASJA JEST ICH SIŁĄ

Wojewódzka uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów, w całości przygotowana i prowadzona przez uczniów naszej Szkoły, odbyła się w dniu 24 listopada 2016 r. o godz. 10.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów to nagroda przyznawana przez Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymują je uczniowie szkół, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości, na podstawie wysokich wyników w nauce wykazujących szczególne uzdolnienia w różnych dziedzinach wiedzy.

Dyplomy z rąk Pani Violetty Porowskiej - Wicewojewody Opolskiego, Pana Michała Sieka - Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Pana Artura Zapały – Opolskiego Wicekuratora Oświaty odebrało 92 wyróżnionych stypendystów. Wśród nagrodzonych znalazł się również uczeń z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu – Błażej Mrzygłód z klasy 4a, który w roku szkolnym 2015/2016 ukończył klasę trzecią z najwyższą średnią w Szkole - 5,6.

Spotkanie, swoją obecnością, uświetnili przedstawiciele władz wojewódzkich, kościelnych i samorządowych.

A oto krótka, dziennikarska relacja z wydarzenia:

„Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka - pasja”

Muzyka, fotografia, podróże, literatura, nauka, taniec, sport, śpiew, teatr… Takimi pasjami chcieli zarazić uczniowie Elektryczniaka „człowieka bez pasji – bez życia – bez…” w spektaklu przygotowanym przez Koło Teatralne „TranzyStory” działające w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu. W swojej pantomimie, przedstawionej podczas uroczystości wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów, udowadniali, że „tylko człowiek z pasją żyje w pełni”. Więc grali na gitarze i puzonie, fotografowali uczestników uroczystości, tańczyli, grali w piłkę, robili pokaz teatru ognia. I dzielili się swoimi pasjami, nadając sens życiu „człowieka bez…”.

„Tylko człowiek z pasją żyje w pełni”

Te słowa stały się mottem i motywem przewodnim uroczystości przygotowanej przez uczniów Elektryczniaka, pod kierunkiem Sylwii Święs i Beaty Peczeniuk. Bowiem to właśnie pasja sprawia, że człowiek staje się w pełni człowiekiem, łatwiej mu mierzyć się z życiowymi problemami, daje napęd do działania.

Jakimi pasjami mogą podzielić się uczniowie szkoły technicznej?

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to zainteresowanie przedmiotami zawodowymi: informatycznymi, mechatronicznymi, elektrycznymi i elektronicznymi. Jednak nasi uczniowie mają więcej zainteresowań i pasji. A nasza Szkoła, poza realizacją pasji zawodowych, stwarza im warunki również do takiego rozwoju.

Zatem podczas przygotowanej uroczystości zaproszeni goście mogli zobaczyć skonstruowany oraz zaprogramowany przez Marka Koja, Tobiasza Wilhelma i Marka Cichonia (z klasy 3d) hologram zapraszający na uroczystość, posłuchać występu fortepianowego Rafała Kaufmana (3g), koncertu akordeonowego w wykonaniu Piotra Słodkowskiego (4d) oraz Grzegorza Kuryły (3e), recitalu Damiana Jazienickiego (3e), występu grupy gitarzystów, którzy stworzyli swoisty dialog gitarowy muzyki rozrywkowej i poważnej, zobaczyć pokaz tańca Szymona Szymiczka (2a) z partnerką Ewą Polesińską (z II PLO), pooglądać spektakl teatralny, zobaczyć multimedialną wystawę fotografii Opola i okolic autorstwa Michała Krzechkiego (3c) i Damiana Ułana (3g).

„Musimy mieć pasję, aby wyzwolić entuzjazm potrzebny do skutecznego działania i realizacji celów i marzeń”

Organizacja takiej uroczystości jak wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów okazała się nie taka trudna w momencie, gdy tak wielu uczniów chciało zaprezentować swoje pasje. Koordynujące przygotowania do uroczystości Sylwia Święs i Beata Peczeniuk, musiały wręcz zrezygnować z części pomysłów, gdyż zainteresowanie uczniów udziałem w imprezie przeszło najśmielsze oczekiwania.

Koncepcja uroczystości, podczas której cały czas podkreślana była rola pasji w życiu człowieka, to ukłon w stronę najważniejszych gości – uczniów szkół z woj. opolskiego, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w nauce. „Efekty ich pasji związanej z nauką nie są spektakularne.
Nie porywają tłumów, nie wywołują uniesień, trudno je przedstawić, pokazać światu. Wymagają za to wielkich wyrzeczeń” – przekonywali prowadzący uroczystość uczniowie Elektryczniaka – Rafał Kaufman i Krystian Karcz (3g). Piosenką przewodnią i finałową uroczystości stała się kompozycja znana z wykonania Fanka Sinatry, w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego „My way”, brawurowo zaśpiewana przez Jakuba Tyszeckiego (2f): „bo właśnie w tym tkwi rzeczy sedno, by móc, z tysiąca dróg, wybrać tę jedną”.

UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA UDOWODNILI PO RAZ KOLEJNY, ŻE WYBRALI WŁAŚCIWĄ DROGĘ

Całość dopełnili uczniowie, którzy zaangażowali się w sferze organizacyjno – logistycznej uroczystości. To oni, budząc podziw gości swoim eleganckim wyglądem i nienagannym zachowaniem, witali gości już przed Szkołą Muzyczną, obsługiwali ich w szatni, opiekowali się nimi podczas rejestracji i w drodze na miejsca. Ich zadaniem była również czuwanie nad odbierającymi stypendium podczas wręczania dyplomów. Z tych zadań również wywiązali się wzorowo, tworząc swoją postawą wspaniałą wizytówkę Elektryczniaka.

Scenografię i oprawę graficzną uroczystości przygotowała Dominika Resiak (1e) , a nad dźwiękiem i nagłośnieniem czuwał Karol Skupiński (4e).

Pragnę gorąco i serdecznie podziękować Pani Beacie Peczeniuk i Pani Sylwii Święs oraz wszystkim naszym uczniom za przygotowanie i poprowadzenie tej wspaniałej uroczystości.

Dyrektor Dariusz Dobrowolski