PROJEKT „BĄDŹ BEZPIECZNY SZUKAJĄC PRACY ZA GRANICĄ ” W ELEKTRYCZNIAKU I KONKURS DLA JEGO UCZESTNIKÓW

BĄDŹ BEZPIECZNY… - WARSZTATY DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH I CZWARTYCH NA TEMAT HANDLU LUDŹMI

W październiku br. w Elektryczniaku rozpoczęła się realizacja projektu Fundacji Pomoc Pokrzywdzonych VICTIM z Opola, w ramach którego uczniowie klas trzecich i czwartych, znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka dotknięciem zjawiska handlu ludźmi, gdyż to oni często decydują się na wakacyjną pracę za granicą, biorą udział w spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez Dianę Suchorską i i Natalię Ognisty – przedstawicielki Fundacji.

Do tej pory w warsztatach wzięli udział uczniowie z dziesięciu klas Szkoły. Do zakończenia projektu zostało spotkanie warsztatowe dla dwóch klasa trzecich oraz prelekcja dla rodziców uczniów klas trzecich i czwartych przeprowadzona podczas najbliższego spotkania z rodzicami.

HANDEL LUDŹMI. CZY NAS TO DOTYCZY?

Pierwsza myśli na hasło „handel ludźmi”: TO MNIE NIE DOTYCZNY. Jednak wielu z nas słyszało lub zna kogoś, kto wyjechał do pracy za granicę i został oszukany. Wszystko było ustalone, a okazało się, że czekał na pracę i musiał płacić za swoje utrzymanie, mimo iż nie zarabiał… albo otrzymał inne wynagrodzenie, niż było ustalone… To te mniej straszne scenariusze.

W kodeksie karnym handel ludźmi definiowany jest jako werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem przemocy, groźby, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd, nadużycia stosunku zależności, udzielenia lub przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej. Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania seksualnego, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.

Szacowana liczba ofiar handlu ludźmi na świecie to 30 milionów, w tym 15 tysięcy w Polsce. Obecnie Polska jest już nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Czym jest zjawisko handlu ludźmi, w jaki sposób bezpiecznie szukać pracy za granicą, na co zwracać uwagę, czego unikać, co powinno wzbudzić niepokój, w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo, wyjeżdżając do pracy za granicą, o czym pamiętać przed wyjazdem i gdzie szukać pomocy w razie zaistnienia niebezpieczeństwa - na te pytania uczestnicy warsztatów otrzymują odpowiedź po zakończonym spotkaniu. Jeśli do tego dodać dyskusje, wymianę doświadczeń, przywołane przykłady zdarzeń oraz filmiki z prawdziwymi historiami, które mogą przydarzyć się każdemu, to warsztaty realizują swój założony cel: zwracają uwagę na niebezpieczeństwa i przygotowują do bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!

Fundacja, w związku z realizacją projektu, ogłosiła konkurs dla jego uczestników na stworzenie akcji reklamowej pt. „Nie daj się sprzedać”. Prace należy przygotować do 30 listopada 2016 r. Szczegółowy regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne na stronie Fundacji: www. victim.org.pl

PLANUJESZ WYJAZD DO PRACY ZA GRANICĘ? PAMIĘTAJ:

  • Dopełnij wszelkich formalności;
  • Ubezpiecz się;
  • Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty;
  • Ustal adres polskiej placówki dyplomatycznej;
  • Sprawdź dokładnie pracodawcę;
  • Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze zawsze domagaj się pokwitowania;
  • Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz i zostaw bliskim, wraz z aktualną fotografią;
  • Zostaw bliskim dane pracodawcy, osób z którymi wyjeżdżasz, adres miejsca, do którego wyjeżdżasz;
  • Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi i hasło, którym posłużysz się w razie kłopotów.