Praktyki zawodowe w Austrii

Już po raz drugi najlepsi uczniowie z Opolskiego Elektryczniaka w zawodach technik mechatronik i technik elektronik odbywają praktyki zawodowe w Austrii, w rejonie Styrii, w okolicach miasta Graz.

„Opolscy fachowcy na start” to nie tylko tytuł projektu Erasmus +, ale potwierdzenie, że w szkole mamy prawdziwych fachowców, nie bojących się wyzwań za granicą, zarówno pod kątem pracy, jak
i porozumiewania się w języku niemieckim bądź angielskim.

Podczas wizyty monitorującej przebieg praktyk zawodowych, można śmiało stwierdzić, że zarówno uczniowie, jak i pracodawcy są z siebie bardzo zadowoleni. Poniżej wypowiedzi samych uczniów co do przebiegu praktyk zawodowych oraz kilka fotek.

1. Arkadiusz Kowalski

Jestem uczniem trzeciej klasy technikum elektrycznego, na profilu technik elektronik. Dodatkowo uczęszczam na kursy kwalifikacyjne kursy zawodowe, aby ukończyć szkołę z tytułem technika elektryka i elektronika. Skorzystałem z okazji i wraz z dwunastoma innymi uczestnikami wyjechaliśmy na miesięczne praktyki do Austrii. Na swoich praktykach w Anton Paar konstruuje najdokładniejsze mierniki gęstości, mętności i lepkości. Najbardziej w pracy podoba mi się różnorodność i to że mogę rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Średnio co dwa, trzy dni zmieniam stanowisko pracy, dzięki czemu poznałem wiele technik montażu osprzętu elektronicznego jak i wiele ludzi, których z pewnością będzie mi brakować po powrocie do ojczyzny. Firma ma swoją własną siłownię, stołówkę na której są do wyboru posiłki dla normalnych, wegetarian i wegan, automaty z 24 rodzajami kawy, prysznice oraz wiele innych udogodnień. Gdybym miał okazję pojechać na praktyki do Anton Paar z pewnością bym skorzystał.

2. Daniel, Dominik, Michał, Tomek

Nasze praktyki rozpoczęliśmy 3 października w firmie Bauer. Ta firma zajmuje się wysokiej jakości sprzęt rolniczy, w którym jest zastosowana najwyżej rozwinięta technologia elektroniczna i elektryczna. Między innymi układy cyfrowe sterowanie GPS-em. W pierwszym tygodniu praktyk nauczyliśmy się składania podzespołów mechanicznych i elektronicznych. W drugim tygodniu naszych praktyk poznaliśmy rozwiązania ich bezpieczeństwa oraz ich montaż. W trzecim tygodniu montowaliśmy powyżej wymienione rzeczy, oraz pomagaliśmy przy obróbce ręcznej rzeczy mechanicznych. Powyżej zdobyte umiejętności przygotowują nas do egzaminu praktycznego oraz życia zawodowego.

3. Amadeusz Janiszyn

Zostałem przyjęty do firmy Holz-Her na czas praktyk. Firma ta zajmuje się produkcji obrabiarek do drewna. Ogólnie zajmuję się składaniem elementów konstrukcyjnych do tych urządzeń. Praca w firmie jest łatwa i przyjemna. Podczas pobytu tutaj polepszyły się nawet moje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim i niemieckim. Praktyki uważam za udane.

4. Olga Ostrowska i Patryk Rossol

Odbywam praktyki zawodowe w firmie TAGnology w dziale prototypów. Każdego dnia zdobywamy nowe doświadczenie i poznaję od podstaw działanie firmy. Współpracownicy każdego dnia wprowadzają nas w świat TAGnology.

5. Maximilian Mueller

Odbywam miesięczne praktyki w firmie Stölzle-Oberglas. Jestem przydzielony do warsztatu, którego pracownicy dbają o stan techniczny maszyn i urządzeń mechatronicznych w hali sortowniczej. Spektrum zadań stawianych przede mną jest bardzo szerokie. Praktycznie codziennie wykonuję inne zajęcia, jednakże wszystkie są związane z mechatroniką. Przebudowana linii produkcyjnych, wymienianie czy konserwacja, naprawa części maszyn stały się dla mnie w tym miesiącu chlebem powszednim. Nie żałuję decyzji o wyjeździe do Austrii i gorąco polecam firmę Stölzle-Oberglas.

6. Filip Nowak

Odbywam praktyki w firmie Holz-Her, która zajmuje się produkcją różnego rodzaju obrabiarek do drewna. Od w pełni zautomatyzowanych pił, przez sklejarki, aż po bardzo zaawansowane technologicznie 5-cio osiowe centra obrabiarek CNC. W pracy składam przeróżne elementy tych obrabiarek; od konsol do mocowania obrobionych elementów w maszynie po wielkie stoły frezarek, których powierzchnia prawie 10m2. Bardzo podoba mi się atmosfera panująca w firmie. Wszyscy mówią sobie dzień dobry lub nawet smacznego mijając się podczas przerwy. Ludzie są mili i dobrze się z nimi dogaduję. Jestem bardzo zadowolony z przyjazdu tutaj i gdybym miał możliwość przyjechać tu ponownie, zrobił bym to bez zastanowienia.

7. Damian Larisz

Odbywam praktyki zawodowe w firmie Stölzele, która zajmuje się głównie produkcją wyrobów szklanych. Każdy dzień w pracy mija inaczej. Codziennie wykonuję różne zajęcia. Raz muszę spawać konstrukcje mechaniczne, a w kolejny dzień np. czyszczę piłę do przecinania folii. Nauczyłem się wiele nowych rzeczy. W tej firmie panuje bardzo miła atmosfera. Nie żałuję mojej decyzji o przyjeździe do Austrii. Bardzo polecam firmę i gdybym miał możliwość przyjechać tu ponownie, zrobiłbym to bez zastanowienia się.

8. Damian Jazienicki, Bartłomiej Zieliński

Naszą praktykę zawodową odbywamy w Austrii w firmie Anton Paar GmbH. Firma zajmuje się produkcją bardzo wyspecjalizowaną mierników mi. gęstościomierzy, wiskometrów, mierników prędkości dźwięku. Mogliśmy uczestniczyć w procesie produkcji oraz testowania tych urządzeń. Co pozwoliło nam na zdobycie doświadczenia w naszym zawodzie. Atmosfera w firmie jest bardzo miła, ludzie są przyjaźnie nastawieni. Firma posiada bardzo rozbudowane zaplecze socjalne mi. stołówkę, siłownię i boisko do gry. Firma zaproponowała nam zatrudnienie podczas wakacji. Rozważamy skorzystanie z tej propozycji.