EGZAMIN MATURALNY JUŻ ZA NAMI… - PODSUMOWANIA W OCZEKIWANIU NA WYNIKI

Maj się już zakończył, przekwitły kasztany, ale ostatni egzamin maturalny w Elektryczniaku w bieżącym roku szkolnym odbył się 13. czerwca, kiedy to 11. absolwentów Szkoły po raz drugi (w sesji dodatkowej) przystąpiło do egzaminu z informatyki na poziomie rozszerzonym… Teraz już z niecierpliwością oczekujemy na wyniki, które zostaną ogłoszone 5 lipca.

A jak się zdawało w maju?

W roku szkolnym 2015/2016, Zespół Szkół Elektrycznych ukończyło 167 absolwentów technikum. Jeszcze jako uczniowie klas czwartych dokonali wyboru przedmiotów maturalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z absolwentów musiał przystąpić do obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego (w części pisemnej i ustnej), matematyki, języka obcego (w części pisemnej i ustnej) oraz jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jednak niewielu z naszych absolwentów zdecydowało się na wersję minimum. Znając wymagania stawiane podczas rekrutacji na wyższe uczelnie, wybierali często kilka przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Jak wygląda to w liczbach?

Język polski zdawało na poziomie podstawowym 167. absolwentów oraz 10. na poziomie rozszerzonym.

Matematykę – na poziomie rozszerzonym wybrało 132. absolwentów, co łącznie z poziomem podstawowym dało w sumie 299. zdających, którzy dodatkowo zostali wzmocnieni przez grupę absolwentów lat ubiegłych, podwyższających swoje wyniki lub przystępujących do egzaminu ponownie.

Spośród języków obcych największa popularnością cieszył się język angielski. Na poziomie podstawowym wybrało go 128. uczniów, 94. zdecydowało się na zdawanie z tego języka również podczas egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Drugi z języków, których uczymy w Szkole – język niemiecki - wybrało 39. absolwentów. 21 wybrało ten język jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.

matury01

Jakie przedmioty, spośród podanych do wyboru na poziomie rozszerzonym, cieszyły się największą popularnością?

Absolwenci najchętniej wybierali matematykę – 132. zdających, następnie język angielski – 94. zdających, fizykę – 80. Te wybory są konsekwencją polityki Szkoły, w której kształcą się przyszli zawodowcy, przygotowujący się do podjęcia dalszej nauki przede wszystkim na studiach politechnicznych. Właśnie z tych przedmiotów, rozpoczynając już od pierwszej klasy, realizowane są rozszerzenia, Dosyć dużą popularnością cieszyła się również informatyka. Ten przedmiot wybrało 22. absolwentów.

Jednak absolwenci wybierali również przedmioty nie związane bezpośrednio z kierunkiem kształcenia. 10. wybrało rozszerzony język polski, 5. – biologię, 3. – wiedzę o społeczeństwie, 1 – chemię, 1 historię. Nie zabrakło również przedmiotów, które są wybierane najrzadziej w całej Polsce: język hiszpański (1 absolwent), filozofia (1 absolwent), historia muzyki (1 absolwent).

W sumie 167. absolwentów, wygenerowało następujące liczby zdających egzaminy pisemne: na poziomie podstawowym egzaminy przygotowano dla 501 zdających (każdy zdawał obowiązkowo trzy egzaminy na poziomie podstawowym), na poziomie rozszerzonym przystąpiło do nich 373 zdających, co daje średni wynik wyborów 2,23 egzaminu na poziomie rozszerzonym na 1 absolwenta Szkoły.

Tak duża liczba egzaminów i zdających wymagała dobrej logistyki oraz bardzo dużego zaangażowania nauczycieli i pracowników Szkoły, zwłaszcza, że po trzech pierwszych dniach egzaminacyjnych, podczas których zajęcia dla uczniów klas młodszych zostały zawieszone, Szkoła funkcjonowała swoim zwyczajnym trybem. Jeśli do tego dodamy egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych oraz konieczność oddelegowania nauczycieli do pracy w zespołach nadzorujących w zaprzyjaźnionych Szkołach, okazuje się, że maj – najprzyjemniejszy miesiąc w roku – jest dla Szkoły jednym z najtrudniejszych.

Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli, którzy rzetelnie wypełniali swoje obowiązki pełniąc funkcje przewodniczących i członków zespołów nadzorujących oraz zespołów przedmiotowych podczas egzaminów maturalnych, oraz pracownikom obsługi, którzy przygotowywali sale na kolejne egzaminy od strony technicznej.