JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM - w Elektryczniaku bijemy rekord czytania w jednym momencie

10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu włączyli się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM, ustanawiającej rekord czytania w jednym momencie. Tego dnia i o tej godzinie uczniowie z całej Polski, których szkoły przystąpiły do akcji, zebrali się i czytali – każdy to, na co miał ochotę.

Akcja organizowana była przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a jej celem była promocja czytelnictwa wśród młodzieży i dorosłych. Przedsięwzięcie zakończy się udziałem Naszej Szkoły w ogólnopolskim konkursie, w którym można wygrać cenne nagrody.

Wszyscy chętni do udziału w akcji spotkali się na sali gimnastycznej, każdy ze swoją książką. Przez kilka minut ok. 300 uczniów, nauczycieli i pracowników pogrążyło się w literaturze książek swoich ulubionych książek.

Jako uatrakcyjnienie spotkania odbył się konkurs czytelniczy dla wszystkich klas. Zadaniem uczniów było rozpoznanie tytułu książki i autora prezentowanych fragmentów. Dyrektor Dariusz Dobrowolski entuzjastycznie podszedł do pomysłu udziału w akcji jednak ze względu na pełnione obowiązki poza szkołą mógł w niej uczestniczyć tylko wirtualnie. Dlatego przygotował nagranie, w którym, przywitał uczniów zgromadzonych na sali gimnastycznej, zachęcał do czytania, udziału w konkursie na rozpoznawanie tekstów literackich sam przeczytał pierwszy konkursowy fragment pochodzący z „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.

Inne teksty literackie czytali we fragmentach nauczyciele przedmiotów zawodowych i ogólnych: Tomasz Śniegur, Bogusław Rączka, Maria Kowalska, Katarzyna Mansfeld, dyr Beata Peczeniuk, Piotr Dworaczyk, który pełnił również funkcję fotografa dokumentując to wydarzenie.

Wszystkie obecne na spotkaniu klasy wzięły czynny udział w konkursie. Zadanie, mimo sporej trudności udało się z sukcesem wykonać wielu klasom, najlepsi zostaną nagrodzeni.

jak nie czytam plakat akcja

Dziękujemy wychowawczyni Pani Joannie Respondowicz-Oliwie i uczniom klasy 2bT za uatrakcyjnienie wspólnego spotkania. Prezentowali oni przygotowane przez siebie plakaty związane z książką i czytaniem:

  • związki frazeologiczne ze słowem książka,
  • Słowo” książka” w różnych językach
  • cytaty o książce i czytaniu

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji i zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej akcję (korytarz Ip.)