II OPOLSKIE FORUM EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ I OBYWATELSKIEJ

15 kwietnia w auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Leopolda Okulickiego - ,,Niedźwiadka”, odbyło się II Opolskie Forum Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej. Tematem obrad była 90 rocznica III Powstania Śląskiego. Forum zostało zorganizowane przez  II i VI Liceum Ogólnokształcące w Opolu. Inicjatorów spotkania  reprezentowali: ze strony VI Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Leopolda Okulickiego dyrektor - Piotr Szafors i nauczyciel historii Tomasz Kowalski, natomiast ze strony II Liceum Ogólnokształcącego  im. Marii Konopnickiej w Opolu:  dyrektor- Aleksander Iszczuk i nauczycielka historii Celina Tomaszewska. W spotkaniu uczestniczyła Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola Irena Koszyk, uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy opolskich szkół średnich, m.in. dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu Władysław Opoka oraz nauczyciel historii dr Dariusz Dzionek.

 

W ramach Forum wygłoszono następujące odczyty, połączone z prezentacjami mulimedialnymi: Tożsamość Śląska na początku XX wieku - Barbara Materka z PLO nr VI w Opolu, Sytuacja polityczna na Śląsku przez wybuchem III Powstania Śląskiego - Tomasz Kowalski, Działania bojowe w czasie III Powstania Śląskiego - Witold Iwaszkiewicz z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny oraz III Powstanie Śląskie jak element walki o zachodnią granicę Polski- dr Antoni Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. Referenci zaprezentowali najnowszy stan wiedzy na temat powstań śląskich. Wskazano, że popularyzowanie informacji o powstaniach może wpłynąć na rozwój patriotyzmu ogólnopolskiego i lokalnego, aczkolwiek należy zaznaczyć, że wydarzenia na Śląsku w latach 1919- 1921  podzieliły społeczeństwo tego regionu. Podziały dotknęły nawet  poszczególne rodziny. 90 lat temu wielu Ślązaków było bowiem zdezorientowanych i nie wiedzieli, po czyjej stronie się opowiedzieć: za Polską czy za Niemcami.

Następnie odbyła się dyskusja, w której młodzież licealna zabrała głos na temat współczesnego pojmowania patriotyzmu. Większość osób stwierdziła, że patriotyzm jest nadal potrzebny, ponieważ wyraża wolę służenia własnemu krajowi i szacunek wobec niego. Szkoda jedynie, że dyskusja, choć interesująca, prawie w ogóle nie nawiązywała do tematu powstań śląskich. Można było odnieść wrażenie, że referaty i późniejsze opinie są wyrwane z kontekstu.  Wydaje się, że jeśli zostanie zorganizowane III Forum tego rodzaju, niezbędne jest ścisłe powiązanie tematów prelekcji z dyskusją.