SEMINARIUM "ŁAMBINOWICE - OSTHOFEN - HINZERT"

W dniach 3 – 9 kwietnia 2011r. ponad czterdziestu pedagogów wzięło udział w seminarium dla nauczycieli historii Opolszczyzny i Nadrenii – Palatynatu w ramach realizacji projektu „Łambinowice – Osthofen – Hinzert”.
Organizatorem seminarium było Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Ludowa Centrala Kształcenia Politycznego Nadrenii – Palatynatu. Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu reprezentowali: wicedyrektor i nauczyciel historii Dariusz Dobrowolski oraz Grażyna Łomny, która była tłumaczem polskiej grupy. W nazwie projektu wymienione są trzy miejscowości: Łambinowice, Osthofen i Hinzert. Miejsca te łączy fakt, że w każdym z nich znajduje się upamiętnione w formie muzeum miejsce pamięci, z których każde prowadzi pracę pedagogiczną.
W związku z tym, że głównym celem projektu było kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży mottem projektu uczyniono czterowiersz Pastora Martina Niemöllera więźnia obozów koncentracyjnych od 1938 do 1945.
„Najpierw naziści uwięzili komunistów
To mnie nie obchodziło
Nie byłem przecież komunistą
Później uwięzili socjaldemokratów
Na to milczałem
Nie byłem przecież żadnym socjalistą
Później uwięzili Żydów
Wtedy nie otworzyłem ust
Przecież nie byłem Żydem
Jak później mnie uwięziono
Nie było już nikogo więcej
Kto mógłby protestować”
Seminarium rozpoczęło się 4 kwietnia w Łambinowicach, gdzie zapoznaliśmy się z historią obozów w Lamsdorf/Łambinowicach oraz działalnością muzeum, w szczególności w zakresie edukacji. Następnego dnia miało miejsce spotkanie z władzami Opolszczyzny, w którym wzięli udział: Członek Zarządu Województwa Barbara Kamińska, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Waldemar Zadka oraz Wicekurator Oświaty Rafał Rippel. Po spotkaniu udaliśmy się do sanktuarium na Górze św. Anny oraz obejrzeliśmy pomnik i amfiteatr – główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku. Na tym zakończył się polski etap seminarium, następnego dnia razem z niemieckimi nauczycielami wyruszyliśmy autokarem do Nadrenii – Palatynatu.
W Nadrenii przebywaliśmy cztery dni odwiedzając Mainz (Moguncję), gdzie zostaliśmy powitani w Lantagu, Worms (Wormację) oraz Trier (Trewir). Jednakże głównym celem naszej wizyty było odwiedzenie Muzeum Obozu Koncentracyjnego Osthofen oraz Muzeum Specjalnego Obozu Koncentracyjnego SS w Hinzert. W obydwu miejscach uczestniczyliśmy w rozmowach o dydaktyce, metodyce i postępach wiedzy o pracy pedagogicznej w miejscach pamięci.
W czasie trwania tego seminarium uczestnicy mieli okazję poznać ścieżkę dydaktyczną zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie. Nauczyciele zapoznali się z miejscami pamięci w Łambinowicach, Osthofen i Hinzert oraz z ofertą edukacyjną tych muzeów. Da to szansę pedagogom do wybrania dla swoich uczniów odpowiednich programów przy planowanej realizacji wyjazdów polsko-niemieckich grup młodzieży.