Z żałobnej karty

wz

Emilia Chabik 1944-2016

6 maja 2016 roku zmarła mgr Emilia Chabik, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu w latach 1972-2005. Była osobowością nieprzeciętną, przepracowała w szkolnictwie niemal 40 lat, z czego 33 lata w Elektryczniaku. Miała opinię znakomitej nauczycielki i wychowawczyni, a jej dokonania zawodowe były wysoko oceniane zarówno przez dyrekcję szkoły, jak też władze oświatowe. Urodziła się 20 lutego 1944 roku w Skarżysku-Kamiennej. Liceum Ogólnokształcące ukończyła w 1961 roku we Wrocławiu. W latach 1961-66 studiowała filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po uzyskaniu tytułu magistra, podjęła pracę w Technikum Mechaniczno-Odlewniczym w Ozimku. Pracowała tam w latach 1966-1972, a następnie - od 1 września 1972 roku w Zespole Szkół Elektrycznych, aż do przejścia na emeryturę w roku 2005.

W 1995 roku uzyskała kwalifikacje do prowadzenia zajęć wyrównawczych dla uczniów z dysortografią. W 2000 roku otrzymała stopień nauczyciela mianowanego, natomiast w 2004 roku - uprawnienia egzaminatora maturalnego z języka polskiego.

Dla Emilii Chabik zawód nauczycielki był treścią życia. Potrafiła z pasją zachęcać młodzież do poznania literatury ojczystej, czym zaskarbiała sobie sympatię i uznanie uczniów. Przez szereg była aktywną członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego, znana też była z działalności społecznej na rzecz młodzieży i środowiska oświatowego.

Otrzymywała liczne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, m.in. Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania III stopnia w 1975 roku i nagrody okolicznościowe przyznawane przez dyrekcję szkoły. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.