Sesja naukowa na temat Żołnierzy Wyklętych

4 marca 2016 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu, przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, zorganizował sesję związaną z upamiętnieniem żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej stawili zbrojny opór władzom komunistycznym. W sesji wzięła udział delegacja Elektryczniaka w składzie: Dariusz Dzionek - nauczyciel historii i uczniowie klasy 3 AT: Adam Kolender, Kamil Kaczmarczyk i Błażej Mrzygłód.

Odczyty wygłosili m.in. profesor Krzysztof Tarka z Uniwersytetu Opolskiego, profesor Krzysztof Kawalec, Naczelnik Delegatury IPN w Opolu i doktor Marek Białokur, wicedyrektor III Liceum im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu. Wykłady miały interesującą oprawę multimedialną w postaci prezentacji i filmów na temat Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu przygotowali spektakl teatralny oraz prelekcję Żołnierze Wyklęci w tekstach kultury.

 

W dyskusji zwrócono uwagę nie tylko na dokonania antykomunistycznego podziemia, ale także na wątpliwości i dylematy. Czy należało walczyć w sytuacji beznadziejnej? Czy warto było narażać ludność cywilną? Lata 1945-1948, okres największej aktywności Żołnierzy Wyklętych, były w Polsce niezwykle trudne pod względem politycznym i społecznym. Nie można zapominać, że władze komunistyczne, jakkolwiek narzucone siłą, cieszyły się poparciem znacznej części Polaków. Podjęcie w takich warunkach walki zbrojnej o charakterze partyzanckim wymagało wielkiej odwagi i determinacji.

źródło zdjęcia: www.trojmiasto.pl