O NASZYM PROJEKCIE PROFILAKTYCZNYM MÓWIĄ W TELEWIZJI

W ostatni wtorek – 23 lutego – naszą Szkołę odwiedziła ekipa Telewizji Regionalnej Opole, która przygotowywała materiał o projekcie z zakresu profilaktyki cyberprzemocy realizowanym w Elektryczniaku od października 2015 roku. Wzięli udział wraz z uczniami klas 2 d oraz 3a, w warsztatach prowadzonych przez panie: Ewę Kosowską – Korniak, przedstawiciela Biura Prasowego opolskiego Sądu Okręgowego, oraz Natalię Ognisty – psycholog. Przygotowany materiał został wyemitowany na antenie Telewizji Opole tego samego dnia. Kto nie widział, może zobaczyć go na stronie TVP 3 Opole:

http://opole.tvp.pl/24139145/symulacja-procesu-sprawcy-cyberprzemocy

 

 

W dwugodzinnych spotkaniach warsztatowych dotyczących cyberprzemocy do tej pory wzięli już udział uczniowie 19 klas. Czym jest cyberprzemoc? W czym może się przejawiać? Jakie przynosi konsekwencje dla ofiary i dla sprawcy? Jak jej przeciwdziałać? Jak reagować i gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą tego zjawiska? Na takie pytania próbują wraz z uczestnikami warsztatów odpowiadać prowadzące zajęcia. A punktem wyjścia do dyskusji jest nie tylko film przedstawiający autentyczną historię młodej Kanadyjki, która stała się ofiarą cyberprzemocy, ale również doświadczenia samych uczestników warsztatów.

Zjawisko cyberprzemocy definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, czyli za pośrednictwem Internetu oraz telefonów komórkowych. Podstawowe formy zjawiska to nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów oraz podszywanie się w Sieci pod kogoś wbrew jego woli.

Wydawać się może, że problem ten dotyczy marginalnej części społeczeństwa. Jednak badania przeprowadzone w 2007 roku przez Fundację Dzieci Niczyje i firmę badawczą Gemis S.A. wskazały, że aż 52 procent badanych Internautów w wieku 12-17 lat miało do czynienia z przemocą werbalną, co piąty był poniżany, upokarzany i ośmieszany, a co szósty straszony i szantażowany. Ponad połowa badanych przyznała, że przynajmniej raz była obiektem zdjęć lub filmów publikowanych w Internecie wbrew ich woli.

Problem zatem nie jest abstrakcyjny, gdyż każdy z nas z Internetu korzysta. W naszej Szkole ważny tym bardziej, gdyż, zgodnie z jej profilem, uczniowie kształcą się w zawodach informatycznych, teleinformatycznych oraz mechatronicznych, czyli zawodowo być może będą związani między innymi z działalnością w Internecie.

Rozważne korzystanie z tego medium wydaje się wobec tego ważne. Uwrażliwianie na problem oraz uświadamianie konsekwencji psychologicznych i prawnych zjawiska jest głównym celem realizowanego w Szkole projektu profilaktycznego, którym objęci zostali nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice, którzy podczas semestralnego zebrania mogli wziąć udział w spotkaniu z Panią Ewą Kosowską – Korniak oraz Panią Natalia Ognisty, które przygotowały i przedstawiły wykład na temat Cyberprzemocy oraz skutków psychologicznych i prawnych zjawiska. Rodzice dowiedzieli się z niego w jaki sposób można się przed nią ustrzec, jakie zachowania dziecka powinny budzić niepokój, jakie są skutki psychologiczne zjawiska dla ofiary cyberprzemocy, a także jakie podjąć kroki prawne, w sytuacji dotknięcia cyberprzemocą i jakie konsekwencje przewidziane są dla sprawców w kodeksie karnym.

Warsztaty prowadzone przez Panią Ewę Kosowaką – Korniak oraz Natalię Ognisty cieszą dużym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli. Może świadczyć o tym fakt, że została rozszerzona formuła spotkań – początkowo jednogodzinny wykład połączony z projekcją filmu i minidyskusją, rozrósł się do dwugodzinnych zajęć warsztatowych. Uczniowie mają również możliwość poszerzenie swojej wiedzy prawnej, gdyż nie tylko poznają przepisy prawa związane z konsekwencjami dla sprawcy cyberprzemocy oraz ochroną ofiary zjawiska, ale również mogą przymierzyć togi: sędziowską, prokuratorską, radcowską oraz obrońcy. Mają również możliwość uzyskania porady prawnej w sytuacji, gdy jej potrzebują.

Zakończenie projektu planowane jest na marzec 2016 r., a zostaną nim objęci wszyscy uczniowie Szkoły.