Z żałobnej karty

znicz

Dyrektor Kazimierz Litwin 1934-2016

Coś rodzi się - a coś przemija, ale zostaje po nas ślad...

28 stycznia 2016 roku zmarł mgr Kazimierz Litwin, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu w latach 1971-1996. Był w historii Elektryczniaka postacią wyjątkową, człowiekiem, który zapewnił szkole renomę i warunki do wszechstronnego rozwoju.

Urodził się 28 lutego 1934 roku w Martynowie Nowym (woj. stanisławowskie). W roku 1944 jego rodzina została przesiedlona do Jasła, natomiast rok później do Wróblina koło Głogowa. Tam w 1952 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące. W roku 1957 uzyskał tytuł magistra fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Pracę zawodową rozpoczął w Liceum Pedagogicznym w Kłodzku. W 1959 roku został nauczycielem fizyki w Technikum Elektrycznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej w Opolu. Szkoły te od roku 1961 tworzyły Zespół Szkół Zawodowych nr 1, gdzie rok później Kazimierz Litwin został zastępcą dyrektora.

W roku 1964 władze oświatowe powołały go na stanowisko dyrektora Technikum Budowlanego w Opolu. Tam szczególnie zasłużył się doprowadzając do zakończenia budowy szkoły, ufundowanej przez Polonię kanadyjską (jest to obecnie Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu). W roku 1971 Kazimierz Litwin powrócił do swej szkoły macierzystej: został dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych im. Tadeusza Kościuszki, przemianowanego w 1975 roku na Zespół Szkół Elektrycznych. Znalazł się tu niejako w swoim żywiole: solidny fachowiec dysponujący ogromną wiedzą i doświadczeniem, a zarazem ciepły, serdeczny człowiek i wychowawca, oddany bez reszty szkole, jej pracownikom i przede wszystkim- uczniom.

Zasługą dyrektora Litwina było ukierunkowanie szkoły ściśle na specjalności elektryczne. Zaczęto kształcić uczniów w dziedzinach telekomunikacji, radia i telewizji, trakcji elektrycznych oraz elektroniki i automatyki. Absolwenci szkoły stali się cenionymi fachowcami na rynku pracy nie tylko w województwie, ale również w kraju i za granicą. Elektryczniak kierowany przez dyrektora Litwina stale podnosił poziom i uzyskiwał coraz lepsze wyniki kształcenia. Po otwarciu Elektrowni Opole zadbano o wszechstronną współpracę szkoły z tym przedsiębiorstwem. Absolwenci Elektryczniaka stanowią do dziś większą część kadry elektrowni.

Dyrektor Litwin słynął także ze wszechstronnej działalności społecznej. Przez lata pełnił bezinteresownie funkcję prezesa Zarządu Miasta i Powiatu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu oraz radnego Miejskiej Rady Narodowej, gdzie przewodniczył Komisji Oświaty. Jego praca była bardzo wysoko oceniana zarówno przez Kuratorium Oświaty w Opolu, jak też Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie. W 1994 roku obchodził niecodzienny jubileusz 30-lecia pracy na stanowisku dyrektora. W 1996 roku przeszedł na emeryturę. Za swoją owocną pracę i działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym ministerialne. Pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

Dariusz Dzionek
Dariusz Dobrowolski