Planowanie kariery zawodowej

W dniach 16-17 listopada 2015r. uczniowie opolskiego Elektryczniaka wzięli udział w warsztatach zatytułowanych: „Planowanie kariery zawodowej ” w ramach projektu europejskiego ,,Polskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy", które odbyły się w Niwkach . Na tychże warsztatach dowiedzieliśmy się jakie cechy i wartości są istotne na rynku pracy, jak w prawidłowy sposób napisać CV tudzież list motywacyjny i jak efektywnie współpracować ze sobą w grupie. Łącząc siły z innymi szkołami, w duchu współpracy odpowiadaliśmy na zadane nam pytania i przygotowywaliśmy projekty na różne, związane z rynkiem pracy tematy.

Jednym z ważniejszym zagadnień była umiejętność wyjścia z tak zwanej ,,strefy komfortu" - czyli właśnie rozmowa i wspólna praca z nieznajomymi nam osobami. Po kilku minutach okazuje się, że nie jest to wcale tak niekomfortowe jak nam się wydaje, a inne osoby mogą być naprawdę warte poznania.

Drugą ważną kwestią było dostrzeżenie swoich mocnych i słabych stron oraz omówienie cech i umiejętności najbardziej pożądanych przez pracodawców.

Całość nie była zorganizowana jako typowa nudna ,,pogadanka". Większość czasu to uczniowie się wypowiadali i wykonywali rozmaite zadania, dzięki czemu każdy był odpowiednio zaangażowany.

Warsztaty zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczniów i pewnością wniosły wiele w ich przyszłe życie zawodowe.