Ruszył drugi sezon Opolskiej Ligi Robotów

olr

No i stało się to, na co czekali fani i miłośnicy robotyki na Opolszczyźnie. Zawodami w Publicznym Gimnazjum w Komprachcicach został zainaugurowany II sezon Opolskiej Ligi Robotów. Ligi, której organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Cofnijmy sie nieco w czasie i przypomnijmy, jak to wszystko się zaczęło. A zaczęło się - jak to zwykle bywa w takich przypadkach - zwyczajnie. Kilka lat temu grupa zapaleńców z ZSEL oraz RCRE zorganizowała w RCRE w Opolu pierwsze warsztaty z robotyki. Na zajęciach dzieci i młodzież (od podstawówki po technikum) ćwiczyły logiczne myślenie i wyobraźnię, konstruując różnego rodzaju roboty z klocków Lego Mindstorms. Kolejnym krokiem była nauka algorytmiki i programowania, co umożliwiło naszym młodym budowniczym tchnięcie życia w ich konstrukcje. Od tej pory roboty wykonywały  skomplikowane polecenia wydawane przez ich budowniczych, choć przyznać trzeba, że czasem nie chciały ich słuchać.

Z biegiem czasu widać było, że nasza misja, czyli nauka przez zabawę, ma większy sens. Ta z początku kilkuosobowa grupa dzieci i młodzieży zaczęła sie rozrastać, czego pokłosiem było zorganizowanie zająć z robotyki w ZSEL. Młodzi pasjonaci robotyki poświęcali każdą wolną chwilę na rozwijanie swojej pasji. Już wiedzieliśmy, że to nasze zwyczajne spotkanie przerodziło się w coś fascynującego i niecodziennego. Zadaliśmy sobie wówczas pytanie, ilu takich zapaleńców jest na Opolszczyźnie. Postanowiliśmy zorganizować pierwsze zawody z robotyki.

Na zawody RCRE Lego Challenge zgłosiło sie 15 drużyn z całego województwa. Zawodnicy rywalizowali w konkurencji Lego Sumo, Lego LineFollower (roboty miały za zadanie samodzielnie dojść do mety, jadąc wzdłuż czarnej linii, która miały same wykryć za pomocą odpowiednich czujników ) oraz Lego WayFinder (roboty miały samodzielnie znaleźć wyjście z labiryntu).

olr wew01

Mnogość pomysłów na skonstruowanie robotów, jakim wykazali się uczestnicy zawodów, utwierdziła nas w przekonaniu, że jesteśmy we właściwym miejscu we właściwym czasie. Była to też wspaniała okazja na przetestowanie wielu konstrukcji w prawdziwej rywalizacji w duchu fair play. Młodzi zawodnicy mogli wymieniać się doświadczeniami i podpatrywać pracę innych.

olr wew01

Na kolejne zawody nie trzeba było długo czekać. Już po kilku miesiącach zorganizowaliśmy dwa kolejne turnieje - RCRE Lego Challenge oraz Robo Elektryk Day w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu. Liczba uczestniczących drużyn wzrosła do 18, a zawody odwiedziło kilkuset widzów, którzy z zainteresowaniem przyglądali się rywalizacji drużyn. Wielu przekonało się, że nie trzeba być inżynierem, by tworzyć ,,myślące" konstrukcje.

olr wew01

Widząc, z jak dużym zainteresowaniem spotkał się nasz pomysł organizowania zawodów robotów, postanowiliśmy powołać do życia Opolską Ligę Robotów i zaproponować uczniom szkół z całej Opolszczyzny cykliczny udział w zawodach oraz rywalizację w kilku konkurencjach robotycznych. W ramach Ligi wprowadzono klasyfikację w poszczególnych konkurencjach oraz klasyfikację generalną. W pierwszym sezonie rozegrano pięć turniejów, a zwycięzcą klasyfikacji generalnej, czyli mistrzem Opolszczyzny, została drużyna SanMar z Zespołu Szkół w Gogolinia, drugie miejsce zajęła drużyna Pozdrawiam tatę z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, a trzecie - drużyna Robokiler z Zespołu Szkół w Gogolinie (więcej na oficjalnej stronie OLR - www.olr.edu.pl).

olr wew01

Drugi sezon Opolskiej Ligi Robotów zapowiada się równie obiecująco.

Na pierwsze zawody w PG Komprachcicach stawiło się z całej Opolszczyzny aż 36 drużyn, rywalizujących w dwóch kategoriach wiekowych. To około 100 uczestników, z których najmłodszy miał 5 lat:). Z Zespołu Szkół Elektrycznych udział wzięło siedem drużyn.

Tradycyjnie  pierwszą konkurencją rozgrywaną na zawodach było Lego Sumo. Roboty walczyły w grupach w systemie każdy z każdym, a najlepsze z nich przechodziły dalej do finału. Nasze roboty wkładały w walkę całe swoje serce (podobnie jak ich konstruktorzy). Nasza drużyna Janusze wygrała wszystkie walki w swojej grupie i zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy, tym bardziej, że drużyna ta złożona jest z uczniów klas pierwszych, dla których były to pierwsze zawody.

olr wew01

Po sumo przyszła kolej na RoboRun, czyli konkurencję polegającą na jak najszybszym samodzielnym przejechaniu przez robota toru o długości około 12 metrów i szerokości około 50 cm. Zawodnicy ustawiali swoje konstrukcje na torze, uruchamiali silniki i nim się wielu zorientowało dojeżdżały one do mety lub wypadały z toru. W tej konkurencji liczyła się przede wszystkim szybkość. Zabawa była wyśmienita. Nasza drużyna MitoTito wykręciła rewelacyjny czas 5,4 s, zajmując piąte miejsce. Do podium zabrakło nam  zaledwie 0,5 s., a do pierwszego miejsca - 0,9 sekundy. Rywalizacja była naprawdę zacięta, a o kolejności zajmowanych miejsc decydowały dziesiąte części sekundy.

olr wew01

Ostatnia konkurencja, czyli Lego Niespodzianka, polegała na zbudowaniu na zawodach robota, który miał do wykonania kilka zadań. Instrukcje oraz opis trasy zawodnicy otrzymali na początku zawodów i mieli kilka godzin na uporanie się z problemem. Konkurencja wymagała od uczestników dużej kreatywności i zaangażowania. Roboty miały za zadanie uprzątnąć śmieci z ringu, czyli odnaleźć klocki określonego koloru i wypchać je poza ring. Utrudnieniem były umiejscowienie na ringu również klocków innego koloru, których dotknięcie powodowało otrzymanie punktów karnych. Dodatkowo, każdy robot przejeżdżający przez czarną linię miał wydawać dźwięk. Nasza drużyna N.C., w której występują zawodnicy z klasy pierwszej oraz trzeciej, na swoich pierwszych zawodach zajęła czwarte miejsce. I tylko jeden punkt dzielił ich od podium. Gratulujemy.

olr wew01

Szczegółowe wyniki rozgrywek na I Komprachcickich Walkach Robotów można zobaczyć na stronie Opolskiej Ligi Robotów - www.olr.edu.pl

W tym miejscu wypada nam podziękować Publicznemu Gimnazjum w Komprachcicach za wspaniałą zabawę, a wszystkich uczestnikom zawodów pogratulować bardzo udanych konstrukcji, dzięki którym rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie.

Cieszy również fakt, iż grono miłośników robotyki stale się rozrasta. W tym sezonie w ramach Opolskiej Ligi Robotów zostanie rozegranych jeszcze pięć turniejów, których organizatorami będą: Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu, Zespół Szkół w Gogolinie, Zespół Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu oraz Konstruktorzy Robotów w Prudniku.

To ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne stojące przed wszystkimi organizatorami, ale dzięki niemu miłośnicy robotyki będą mogli rywalizować ze sobą co półtora miesiąca w różnych miejscach na terenie Opolszczyzny.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Opolska Liga Robotów jest zjawiskiem unikalnym w skali całego kraju, a dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich organizatorów zawodów promocja robotyki zatacza coraz szersze kręgi.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w zawodach oraz odwiedzania naszej strony - www.ole.edu.pl - gdzie cyklicznie umieszczane są informacje o kolejnych turniejach.

Nasi robotycy nie samymi zawodami jednak żyją.  W ramach działalności naszego kółka (które po sukcesach naszych drużyn w zeszłorocznej edycji OLR znacznie się rozrosło) promujemy robotykę wśród najmłodszych. W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20, aby pokazać młodszym kolegom, co potrafią nasze roboty. Zaprezentowaliśmy im własne konstrukcje, które mogli samodzielnie wypróbować w walce sumo i w slalomie. Dzieci bawiły się robotem krabem i robotem wyrzutnią, miały okazję układać puzzle o tematyce robotycznej i rysować swoje wymarzone roboty. Na zakończenie odbył się prawdziwy test robota, polegający na sortowaniu kolorowych piłeczek podawanych mu przez uczniów. Choć wszyscy się starali, ani razu się nie pomylił :). Uwieńczeniem naszych pokazów był koncert na którym każdy z uczniów mógł zaprezentować swoje umiejętności gry na Lego gitarze.

olr wew01

Wielu z nich okazało się prawdziwymi showmanami. Dzieci z wielką uwagą słuchały wyjaśnień oraz opowieści naszych uczniów, nie chcąc opuszczać naszych pokazów. Z wypiekami na twarzy machały do nas na pożegnanie. Kto wie, może w przyszłości budowane przez nich roboty z powodzeniem rywalizować będą w kolejnych sezonach Opolskiej Ligi Robotów. Szczerze w to wierzymy.

olr wew01