„Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie” – spotkanie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy

"Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie" -  pod takim hasłem dnia 07.12.2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie klas Elektryczniaka z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Opolski Inspektorat reprezentowali: Dawid Rusak – Starszy Inspektor Pracy i Gerard Kotyś - Inspektor Pracy, a Zespół Szkół Elektrycznych: klasy 2 d i 2 g.

Uczniowie Elektryczniaka dowiedzieli się, jakie są rodzaje umów o pracę, które z nich są najbardziej korzystne z punktu widzenia ZLECENIOBIORCY oraz jakie podstawowe elementy powinien zawierać taki dokument. Ponadto młodzież otrzymała komplet materiałów dotyczących pierwszej pracy, praw pracy młodocianego pracownika, zawieranych umów, prawa do wynagrodzenia oraz ważniejszych przepisów regulujących warunki pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych.

Zagadnienia omawiane podczas spotkania nie są obce naszym uczniom, gdyż  poznają je podczas lekcji z przedsiębiorczości (w klasie pierwszej) oraz działalności gospodarczej w branży związanej z kierunkiem kształcenia (w klasie czwartej). Spotkanie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy pozwoliło jednak jego uczestnikom nie tylko utrwalić wiedzę, ale również skonfrontować teorię z przykładami z życia omawianymi przez prowadzących spotkanie.

Rozpoczęliśmy współpracę PIP – Elektryczniak, które wprowadzimy jako cykl spotkań na godzinach wychowawczych.

Serdecznie dziękuję Pracownikom Opolskiego Inspektoratu za udział w spotkaniu, za przekazanie naszym uczniom głównych wskazówek na drodze ku karierze oraz za przekazane materiały.

Dariusz Dobrowolski