CYBERPRZEMOC I STALKING – CZY NAS TO DOTYCZY?

Cyberprzemoc (cyberbullying) - to zjawisko nękania, zastraszania, poniżania, grożenia czy wyśmiewania innych osób za pośrednictwem Internetu i telefonów komórkowych. Cyberprzemocą jest również rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na czyjś temat, zamieszczanie w Internecie filmików oraz obraźliwych fotomontaży zdjęć bez zgody osoby na nich uwiecznione.

Stalking - uporczywe nękanie osoby lub jej bliskiego, które wzbudza u niej poczucie zagrożenia lub istotnie nasza jej prywatność. Może przybrać formę stalkingu internetowego, polegającego na podszywaniu się pod inną osobę, wykorzystaniu jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody.

Właśnie o tych zjawiskach, które stały się współczesną formą przemocy, stosowaną za pośrednictwem nowych mediów, dyskutowali uczniowie klas 4a i 4d podczas spotkania z panią Ewą Kosowską – Korniak, przedstawicielem Biura Prasowego opolskiego Sądu Okręgowego, oraz panią Natalią Ognisty – psychologiem.

sad01

Spotkanie, które odbyło się 1 grudnia, było kolejnym, już trzecim, z cyklu realizowanego w naszej Szkole z inicjatywy Rafała Jasińskiego – nauczyciela przedmiotów mechatronicznych.

Czym jest cyberprzemoc? W czym może się przejawiać? Jakie przynosi konsekwencje dla ofiary i dla sprawcy? Jak jej przeciwdziałać? Jak reagować i gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą tego zjawiska? Na takie pytania próbowały odpowiedzieć prowadzące zajęcia. A punktem wyjścia do dyskusji stał się film przedstawiający autentyczną historię młodej Kanadyjki, która stała się ofiarą cyberprzemocy.

Problem nie jest abstrakcyjny, gdyż każdy z nas z Internetu korzysta. W naszej Szkole ważny tym bardziej, gdyż, zgodnie z jej profilem, uczniowie kształcą się w zawodach informatycznych, teleinformatycznych oraz mechatronicznych, czyli zawodowo być może będą związani między innymi z działalnością w Internecie.

Rozważne korzystanie z tego medium wydaje się wobec tego ważne. Dlatego warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami i wziąć sobie do serca rady, przygotowane przez Facebooka i MediaSmarts:

Zawsze, gdy dzielisz się informacjami na swój temat – niezależnie od tego, czy chodzi o zdjęcie, film czy dane osobowe, takie jak numer telefonu lub adres – pamiętaj,

że w którymś momencie mogą je zobaczyć osoby, którym nie chcesz ich ujawniać.

Pamiętaj też, że udostępnianie materiałów pod wpływem silnych emocji – gniewu, smutku lub podekscytowania – nie jest najlepszym pomysłem.

Najpierw uspokój się, a następnie pomyśl, czy naprawdę chcesz coś udostępnić.

Zadaj sobie następujące pytania:

Czy chcę, aby inni widzieli mnie w ten sposób?

Czy ktoś mógłby to wykorzystać, aby mi zaszkodzić? Czy zmartwi mnie,

jeśli ktoś udostępni to innym osobom?

Jaka jest najgorsza rzecz, która może się stać, jeśli to udostępnię?

Ponieważ spotkanie prowadziła przedstawicielka Sądu – nie mogło zabraknąć informacji o prawnych konsekwencjach dla sprawcy cyberprzemocy i stalkingu.

sad02

KONSEKWENCJE PRAWNE DLA SPRAWCY

- Dla osoby, która ukończyła 13 lat, ale nie ukończyła 17 – postępowanie przed sądem rodzinnym i nieletnich

Możliwe do zastosowania środki wychowawcze z uwagi na przejaw demoralizacji: najłagodniejszym jest upomnienie, znacznie dotkliwszym – nadzór kuratora sądowego, najbardziej dotkliwym – umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w zastępczej rodzinie zawodowej.

Można też zastosować środek poprawczy, czyli tzw. poprawczak

- Dla osoby, która ukończyła 17 lat:

- odpowiedzialność za stalking art. 190a k.k: § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze do lat 3. Taka sama kara grozi za stalking internetowy. UWAGA: jeżeli następstwem stalkingu lub stalkingu internetowego jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

- odpowiedzialność za pomówienie: art. 212 § 1 k.k.. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ciekawostką spotkania okazały się przyniesione przez Panie atrybuty sędziego takie jak: toga, łańcuch czy młotek. Uczniowie, którzy zechcieli pozostać kilka minut po prelekcji, mieli okazję przymierzyć ww akcesoria i wczuć się w rolę sędziego czy adwokata.

Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z wcześniejszych spotkań – zajrzyjcie na oficjalny profil Sądu Okręgowego na FB:

https://www.facebook.com/S%C4%85d-Okr%C4%99gowy-w-Opolu-826094564144614/?fref=ts