PRZYSZLI TECHNICY JUŻ "PRZYMIERZAJĄ SIĘ" DO STUDIÓW

PRZYSZLI TECHNICY JUŻ „PRZYMIERZAJĄ SIĘ” DO STUDIÓW

W piątek 18.03.2011 roku uczniowie klasy 2d i 3g technikum mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu i targach edukacyjnych odbywających się na Uniwersytecie Opolskim skierowanym do uczniów szkól ponadgimnazjalnych. O tym, że, warto studiować kierunki matematyczne, przyrodnicze i techniczne przekonywały uczelnie: Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska. Na popularyzowanie takich kierunków stawia też Unia Europejska.

Uczniów i opiekunów z naszej szkoły przywitała pani Kamilla Wójt Pełnomocnik Rektora d/s Promocji Collegium Maius, która przedstawiła uczniom cel spotkania oraz udzieliła niezbędnych wskazówek.

Spotkanie z przyszłymi maturzystami otworzyła Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja. Potem przyszła kolej na prezentacje kierunków kształcenia obu uczelni opolskich.

Uniwersytet Opolski zaprezentowali:

• dr Arkadiusz Nowak, adiunkt Samodzielnej Katedry Biosystematyki Wydziału Przyrodniczo-Technicznego.
  • mgr Andrzej Trzebuniak - zaprezentował bardzo ciekawe doświadczenie wykorzystujące stan nadprzewodnictwa.

Politechnikę Opolską zaprezentowali:

• mgr Tomasz Ciecierski, pracownik Działu Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej.
  • Dr inż. Anna Zatwarnicka, pracownik Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej przybliżyła zebranym uczniom formę wykładu akademickiego o temacie „ Jak działają serwery www?!?”. Na podsumowanie wykładu dr Zatwarnicka zadała kilka pytań konkursowych do uczniów zebranych w auli. Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych zaprezentowali się znakomicie podczas tego konkursu, wszystkie ich odpowiedzi świadczyły o wysokim poziomie wiedzy, co zresztą zauważyła i podkreśliła pani doktor. Na największe uznanie zasłużyli sobie:

Dawid Klimek- 2d ,  Mateusz Błaszczyk – 3g

Istnieje możliwość uczestniczenia w innych ciekawych wykładach korzystając z oferty Uniwersytetu Opolskiego. Nazwiska wykładowców oraz tematy ich wystąpień dostępne są na stronie

Po serii wykładów i prezentacji uczniowie mogli obejrzeć stanowiska edukacyjne różnych wydziałów Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej. Oczywiście największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyło się stoisko Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Bardzo zaciekawiły ich pojazdy z czujnikami białej linii oraz mini manipulatory.

Pracownicy Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki podali kilka adresów internetowych dla uczniów zainteresowanych mechatroniką:

www.dioda.com.pl (projektowanie układów mechatronicznych)

www.mobit.pl (sklep internetowy, specjalistyczny)

www.wobit.pl (sklep internetowy, specjalistyczny)