PASOWANIE NA UCZNIA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRYCZYCH

Dnia 21 marca 2011 roku Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu dostąpili zaszczytu uroczystego pasowania i stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności elektryczniaka.

Tegoroczna uroczystość odbyła się w wyjątkowym dniu – dniu rozpoczynającym wiosnę. Ten fakt ma znaczenie symboliczne, jak zaznaczył w swym przemówieniu Dyrektor, Pan Władysław Opoka. Ma on budzić młodych do aktywności – nie tylko tej fizycznej, lecz również umysłowej, do pracy nad sobą, nad dobrymi relacjami z Rodzicami, Przyjaciółmi, ale też z Nauczycielami, gdyż to stanowi podstawę udanej przyszłości ludzi startujących w dorosłe życie.

Ponieważ dzień 24 marca uznany jest za oficjalne Święta Patrona Zespołu Szkół Elektrycznych (na pamiątkę złożenia przez Kościuszkę w 1794r uroczystej przysięgi narodowi i objęcia formalnie przywództwa insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej), nie mogło zabraknąć akcentu o tym Wielkim Polaku. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję wysłuchać prezentacji poświęconej patronowi naszej szkoły oraz obejrzeć pokaz slajdów obrazujących jego dzieje.

Mimo tylu lat odległych, dzielących nas od czasów, gdy żył, działał i dowodził Tadeusz Kościuszko, jest On wciąż jeszcze jak nieśmiertelny, święty ogień, który płonie żywym, jasnym płomieniem ideału i gorącego ukochania wolności, jest wciąż najczystszym wzorem poświęcenia dla Ojczyzny, niestrudzonym obrońcą praw człowieka do swobody, wolności osobistej i niezależności. wzorem, który powinien przyświecać wszystkim związanym z naszą szkołą…

Organizatorzy uroczystości przygotowali również quiz, do którego zaproszono reprezentantów poszczególnych klas pierwszych. Miał on na celu sprawdzenie czy posiedli oni wystarczającą wiedzę z zakresu swoich specjalizacji by dostąpić zaszczytu ślubowania. Uczniowie jednak nie mieli większych problemów ze wskazaniem poprawnych odpowiedzi toteż wszystkie klasy pierwsze otrzymały pamiątkowe dyplomy przystąpienia do szkolnej braci.

Uroczystość uświetniły utwory muzyczne zaprezentowane przez szkolną orkiestrę dętą pod batutą Pana Przemysława Ślusarczyka.