11 listopada 1918 r. Polska odzyskuje niepodległość

"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć".

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, którą utraciła w wyniku rozgrabienia jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię.Dla Polaków dzień 11 listopada 1918r. był dniem triumfu, dziś stał się symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, znakiem wiary i zwycięstwa.

Józef Piłsudski witany na dworcu kolejowym w Warszawie 11 listopada 1918 roku, po powrocie z więzienia w Magdeburgu

niepodleglosc11.11

/reprodukcja: Piotr Mecik /Agencja FORUM

Jak co roku uczniowie naszej szkoły pamiętali o uczczeniu tej wspaniałej rocznicy organizując uroczysty apel. Część oficjalną poprowadził niezastąpiony Błażej Szymański z klasy IIIft. Zabrał w niej głos Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych, Pan Dariusz Dobrowolski, który nawiązując w swym przemówieniu do "białych krzyży", do poświęcenia naszych poległych przodków, przypomniał nam sens i cel obchodzenia akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Ma być ona lekcją historii, lekcją pamięci i odpowiedzialności za przeszłość oraz, a może przede wszystkim, o przyszłe losy nas i naszego narodu. Wzniosły akcent pierwszej części spotkania stanowiły utwory w wykonaniu szkolnej orkiestry pod batutą Przemysława Ślusarczyka.

W kolejnej części uroczystości sala gimnastyczna zmieniła się na chwilę w studio telewizyjne, gdzie śladami przeszłości prowadziło nas dwóch reporterów, łączących się co pewien czas z dziennikarzami prowadzącymi relacje NA ŻYWO: z opolskiego amfiteatru (w którym widzowie mogli wysłuchać koncertu współczesnych piosenek o wolności), z ulic naszego miasta, prowadząc wywiady z przechodniami na temat święta niepodległości czy z Zespołem Szkół Elektrycznych, w którym można było wysłuchać recytacji pięknych wierszy o charakterze patriotycznym. Całość wzbogacona została o prezentacje, filmy, wywiady.

W programie udział wzięli reprezentanci następujących klas: 1CT - Dominika Resiak , 1FT – Damian Kleszcz i Jakub Tyszecki, 2DT - Anna Miklis, 2ET – Grzegorz Kuryła i Damian Jazinicki, 2GT - Rafał Kaufman, Krystian Karcz, Fabian Komor, Robin Schyboll, Damian Ułan,

prowadzenie: Błażej Szymański 3FT

oprawa audiowizualna – Wincenty Pukar oraz Maciej Obara z 2GT,

scenografia – Kamil Miczka z klasy 2GT.

Nad całością czuwały Panie: Bożena Tulkis oraz Sylwia Święs.