Robotyka kwintesencją mechatroniki – innowacja pedagogiczne w Opolskim Elektryczniaku

57 uczniów z dwóch klas mechatronicznych (3AT i 3FT) przez cały rok szkolny realizować będzie w Parku Naukowo Technologicznym w ramach innowacji pedagogicznej zajęcia pt. Robotyka kwintesencją mechatroniki. Autorem innowacji i jednocześnie prowadzącym zajęcia jest mgr inż. Rafał Jasiński nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu

W ostatnich latach bardzo prężnie rozwija przemysł, w związku z tym postępuje również automatyzacja produkcji. Wiele przedsiębiorstw inwestuje duże zasoby finansowe w robotyzację swojej produkcji w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia efektywności wytwarzania. Ponadto oczekiwania rynku pracy również wskazują na to, że pracownicy będą zaznajomieni z nowymi technologiami, w tym również z robotami przemysłowymi.

Pomysł wprowadzenia innowacji powstał na podstawie analizy charakterystyki absolwenta kształcącego się w zawodzie technik mechatronik, który powinien posiadać szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające obsługę zaawansowanych urządzeń mechatronicznych. Wprowadzenie innowacji zostało także poprzedzone diagnozą istniejącej sytuacji, z której jednoznacznie wynika potrzeba poszerzenia oferty edukacyjnej dla uczniów klas mechatronicznych o zajęcia z zakresu robotyki.

Wprowadzenie innowacji stało się możliwe dzięki współpracy Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu z Parkiem Naukowo –Technologicznym w Opolu, który wyposażony jest w roboty przemysłowe i udostępni swoje zasoby do celów edukacyjnych oraz wsparciu Wydziału Oświaty miasta Opola.

Głównym efektem zaplanowanych zajęć jest praktyczna wiedza w zakresie obsługi profesjonalnych maszyn zrobotyzowanych.